Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

V opravené stanici horské služby v Peci ošetřili za rok přes tisíc úrazů

20. 1. 2023

page.Name
Horská služba ve své nově opravené a rozšířené základně v Peci pod Sněžkou za více než rok ošetřila přes tisíc úrazů. Rekonstrukce staršího objektu vyšla na 15,4 milionu korun. Novinářům to dnes řekli při návštěvě ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) zástupci Horské služby ČR. Rekonstrukce byla hrazena z dotace ministerstva pro místní rozvoj.

„Rekonstrukce stanice horské služby v Peci pod Sněžkou probíhala v letech 2020 až 2021. Od konce roku 2021 byla plnohodnotně zrekonstruována a od té doby jsme tady ošetřili 1100 úrazů, kdy větší část tvořily zlomeniny a poranění kloubů,“ řekl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

Horská služba zahájila v Peci pod Sněžkou provoz v roce 1972, tehdy si její členové vystavěli dřevostavbu na vlastním pozemku, která byla naposledy kompletně zrekonstruována v roce 1993. Postupně ale i tato stanice přestala splňovat zvyšující se nároky na její fungování. Rekonstrukci potřebovala zejména ošetřovna, služebna i smíšený prostor pro veřejnost a službu, uvedli zástupci Horské služby ČR. Podle nich bylo také nutné upravit nevyhovující vstup do objektu přes garáž, který horské službě komplikoval předávání zraněných zdravotnické záchranné službě.

„Novou stanici jsme mohli užívat již v loňské zimní sezoně. Nové vnitřní dispozice objektu značně usnadnily především předávání zraněných osob Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje. Zlepšilo se také zázemí pro záchranáře, kteří zde zajišťují službu,“ řekl náčelník Horské služby ČR René Mašín.

Přínosem je podle něj i to, že návštěvníci Pece pod Sněžkou prostřednictvím venkovní interaktivní obrazovky dostanou informace o podmínkách na hřebenech hor. „To považujeme z pohledu prevence za velice důležité,“ uvedl Mašín. 

Horská služba, jejímž zakladatelem je ministerstvo pro místní rozvoj, působí v sedmi oblastech, kromě Krkonoš také na Šumavě, v Krušných horách, Jizerských horách, Orlických horách, v Jeseníkách a Beskydech. Organizuje a uskutečňuje záchranné a pátrací akce na horách. Poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech a sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.

Tradičně nejvíce zásahů mají z jednotlivých oblastí v zimní sezoně horští záchranáři v Krkonoších. Stanice horských záchranářů v Peci pod Sněžkou patří k nejvytíženějším v ČR.

Loni Horská služba ČR hospodařila s příjmy 210 milionů korun, z nichž provozní dotace od ministerstva pro místní rozvoj činila 196 milionů korun. Na letošní rok dotace činí 226 milionů korun. Podle vedoucího úřadu Horská služba ČR Václava Bahníka jsou v tom zohledněné zdražení energií, služeb, materiálu i předpokládané mzdové náklady.

Dotace Horské službě ČR dávají i kraje, příjem v řádu milionů korun má za ošetření úrazů zahraničních turistů. "Finanční zajištění horské služby je z mého pohledu dostatečné. V případě, že se energie a další věci promítnou do služeb výrazným způsobem, pak se budeme s ministerstvem bavit o dofinancování," řekl ČTK Bahník.

Horská služba ČR má okolo 120 profesionálních záchranářů, které doplňuje dalších zhruba 350 dobrovolných členů. Zřizovatelem je stát.

ČTK
Foto: Veronika Hešíková