Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

V Safari Parku se narodilo další mládě kriticky ohrožené žirafy

3. 1. 2023

page.Name
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se v pondělí narodilo další mládě kriticky ohrožené žirafy Rothschildovy. Předchozí mládě žirafy Rothschildovy se v safari parku narodilo loni 23. prosince. Dvorský chov žiraf patří k nejvýznamnějším na světě.

V pondělí narozený samec je 176. žirafou Rothschildovou narozenou v historii zoo. Současně je prvním zvířecím mládětem narozeným v zoo v letošním roce. Jeho matkou je ve Dvoře Králové narozená samice Ella, otcem samec Bořek, který se narodil před 15 lety v Praze. V prosinci narozené mládě byla samice.

Žirafy Rothschildovy jsou v přírodě kriticky ohrožené. Populace chovaná v zajetí je poměrně početná. Chov je však třeba řídit tak, aby byl dlouhodobě udržitelný a geneticky rozmanitý, uvedla zoo Zuzana Boučková.

Mladé žirafy nyní zůstávají i s matkami v zázemí zoo. Návštěvníci je uvidí zhruba v dubnu, kdy žirafy osídlí velký letní výběh.

První mládě žirafy se v zoo podařilo odchovat v roce 1972. Dosud se ve Dvoře Králové narodilo celkem 270 žiraf. Z toho 176 připadá na žirafy Rothschildovy, zbytek připadá na žirafy síťované.

Počátkem unikátního chovu ve Dvoře se staly výpravy někdejšího ředitele dvorské zoo Josefa Vágnera do Afriky. Z nich mezi lety 1969 a 1972 přivezl přes sto žiraf a víc než 2000 dalších zvířat. Krev dvorských chovů tvoří základ chovných skupin v mnoha zoo po celém světě a znamená pojistku pro jejich zachování i v případě, že by v přírodě byly vyhubeny, uvedli zástupci safari parku.

Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 000 žiraf, v roce 2015 to bylo kolem 95 000. Za poklesem jejich populace stojí přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. Právě kvůli válkám a pytláctví je nyní žirafa Rothschildova jednou z nejohroženějších. V divočině jich není více než 1600, uvedl zoolog dvorské zoo Luděk Čulík.

ČTK
Foto: Luděk Čulík/SPDK