Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Modernizace hvězdárny vyšla na pět milionů, vzniklo návštěvnické centrum

6. 11. 2023

Modernizace hvězdárny vyšla na pět milionů, vzniklo návštěvnické centrum 5 snímků
Královéhradecký kraj zmodernizoval za téměř pět milionů korun hvězdárnu v Úpici. Návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum vzniklo v přestavěném objektu tzv. slunečního domku, kde hvězdárna soustředila většinu astronomických pozorování. Návštěvníkům to umožní na jednom místě pozorování astronomických jevů i vědeckého výzkumu.

Na financování projektu se podílel kraj částkou 3,5 milionu korun, část pokryla dotace 1,49 milionu korun z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech.

Celkové náklady na zhotovení projektu včetně vybavení jsou 4,99 milionu korun včetně DPH, řekla mluvčí hejtmanství Martina Svatoňová. Dnes odpoledne se nové centrum otevře pro veřejnost.

Stavba návštěvnického centra začala na podzim 2022, kdy stavbaři zbourali nezděnou přístavbu tzv. slunečního domku a provedli celkovou rekonstrukcí jeho zděné části, uvedlo hejtmanství. Objekt dostal nové elektrické rozvody, vytápění včetně rekuperace vzduchu, podlahy, vnější a vnitřní omítky včetně zateplení. Stavbaři na novou střechu umístili novou astronomickou kopuli pro pozorování Slunce.

Zájemci tak dostanou možnost se přímo účastnit odborných astronomických pozorování, a také se seznámí se zpracováváním a archivací dokumentů. Daleko lépe poznají oblohu a budou vědět, co se na ní dá pozorovat, uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová.

Centrum je vybavené nejnovějšími technologiemi a nabídne různé programy a aktivity pro všechny věkové skupiny. Nové výpočetní centrum umožní ovládání přístrojů a dalekohledů i prezentování výsledků pozorování buď přímo on-line, nebo v případě nepříznivého počasí ze záznamu, uvedla Svatoňová. Mezi novinky podle ní patří i zařazení nočních pozorování a sledování Slunce v astronomické kopuli s robotizovaným dalekohledem.

Soustředění pozorovacích aktivit a výstupů do jednoho místa umožní návštěvu hvězdárny i zájemcům s různými zdravotními problémy, například vozíčkářům, kteří nemají možnost se do kopule z konstrukčních důvodů prakticky dostat. Svůj prostor zde naleznou i lidé s postižením zraku, pro které je nově připravena expozice haptických modelů astronomických objektů, sdělila Berdychová.

Hvězdárna v Úpici založená před 60 lety patří mezi nejmenší hvězdárny v Česku, ale svým zaměřením je také jednou z nejpestřejších svého druhu. Popularizuje astronomii a specializuje se na kulturně-osvětovou a vzdělávací činnost přírodovědného charakteru pro veřejnost. Jejím zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj