Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Na Černé hoře začne v pátek letošní lyžařská sezona

29. 11. 2023

page.Name
Prvním velkým lyžařským střediskem v kraji, které zahájí zimní sezonu, bude 1. prosince krkonošský SkiResort Černá hora - Pec. Lyžování začne v areálu Černá hora na sjezdovce Anděl v délce 1400 metrů. Na Černé hoře i v Peci pod Sněžkou je přes 45 centimetrů sněhu a mrazivé teploty umožňují zasněžování.

V Peci by měla začít sezona 8. prosince a v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn 9. prosince. V pátek 1. prosince plánují odstartovat sezonu také v menším orlickohorském areálu Šerlišský Mlýn na Rychnovsku.

Nepamatuji, kdy byly podmínky na začátku sezony tak příhodné. V minulých letech jsme vždy začínali na Andělu ve zkrácené délce. Nyní budeme schopní otevřít sjezdovku v plné délce a věříme, že v dalších dnech se podaří otevřít i další sjezdovky, uvedl ředitel SkiResortu Jakub Janda. Pro začátek sezony bude platit speciální ceník prvního lyžování, více informací na webu.

V pátek 1. prosince bude v provozu vlek Anděl a kabinková lanovka, která vyveze lyžaře na start sjezdovky z Janských Lázní. Po lyžování ji budou moci lidé využít i pro cestu zpět k parkovišti. V areálu bude v provozu také půjčovna lyží, lyžařský servis i další služby. Od pátku 8. prosince by se mělo začít lyžovat také v areálu v Peci pod Sněžkou. Detaily budeme upřesňovat v následujících dnech, řekla mluvčí SkiResrotu Zina Plchová..

SkiResort nabízí v zimní sezoně za plného provozu na jeden skipas lyžování na 50 kilometrech sjezdovek v šesti areálech, a to na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou, v Černém Dole, Malé a Velké Úpě a ve Svobodě nad Úpou.

Skiareál Špindlerův Mlýn v nadcházející zimní sezoně rozšíří nabídku, přibudou dvě nové sjezdovky a k dispozici budou také nově rozšířené modré sjezdovky. Za plného provozu tak v pěti areálech nabídne téměř 30 kilometrů sjezdovek. Ve Špindlerové Mlýně zahájí sezonu 9. prosince.

Na hřebenech Krkonoš je 50 až 70 cm sněhu, více na závětrných svazích. V Krkonoších v lavinových lokalitách platí od 26. listopadu první, tedy nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Při prvním lavinovém stupni jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají jen ojediněle.

V Orlických horách v Královéhradeckém kraji zahájí jako první z velkých středisek sezonu Ski centrum Říčky, tam začnou v sobotu 2. prosince. Lyžaři se svezou minimálně na červené sjezdovce, ke které je dopraví šestisedačková lanovka. Otevření nové zimní sezony začíná v Říckách o deset dní dříve, než tomu bylo v minulém roce, uvedl Petr Kánský ze Ski centra Říčky. K dispozici budou mít návštěvníci i další služby. Na své si přijdou také běžkaři, pro které budou upravené stopy v předpokládaném rozsahu Homole až Mezivrší.

O den dříve, v pátek 1. prosince, zahájí zimní sezonu menší středisko Šerlišský Mlýn na okraji Deštného v Orlických horách. V dalším velkém středisku Orlických hor, ve Skicentru Deštné, plánují zahájení provozu na 8. prosince.

ČTK
Foto: Michal Fanta