Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

V Krkonoších začal platit 1. stupeň lavinového nebezpečí

27. 11. 2023

page.Name
V Krkonoších v lavinových lokalitách platí od neděle první, tedy nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Horská služba Krkonoše jej vyhlásila poprvé v této zimní sezoně. Na hřebenech Krkonoš je 50 až 70 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích.

První stupeň lavinového nebezpečí by měl platit i v úterý, informovala v pondělí na webu Horská služba Krkonoše. Při prvním lavinovém stupni jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají jen ojediněle.

Horská služba v Krkonoších v minulé zimní sezoně poprvé vyhlásila první stupeň 12. prosince, v zimní sezoně 2021/2022 to bylo 1. prosince.

„Za poslední sněžení napadlo na ledovou krustu zhruba 50 cm nového sněhu v kombinaci se západním až severozápadním větrem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích v odtrhových zónách a žlabech. Nad pásmem lesa se mohou vyskytnout laviny deskové. V pásmu lesa se mohou vyskytnout laviny z nového sněhu," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Při prvním stupni je uvolnění laviny možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. „Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá," uvedl Dlouhý.

V pondělí ráno bylo u hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů osm pod nulou a 55 centimetrů sněhu, z toho deset centimetrů nového, uvedla horská služba.

Podle meteorologů v noci na úterý a během úterý bude v Česku opět sněžit, na horách místy napadne až 15 centimetrů sněhu. V nižších polohách bude padat mokrý těžký sníh nebo sníh s deštěm, při poklesu teplot se tak bude tvořit náledí nebo zmrazky. Ve vyšších polohách je třeba počítat i se sněhovými závějemi, případně jazyky.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl a na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Biały Jar. Ročně v Krkonoších sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě ani přístupové cesty. Hlavní lyžařské areály v Krkonoších by měly zahájit sezonu v prosinci.

Největší lavinové neštěstí v novodobých dějinách Krkonoš se stalo v lokalitě Biały Jar 20. března 1968, lavina si tam tehdy vyžádala 19 obětí.

ČTK