Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Zoo Dvůr Králové má novou chovnou linii ohrožených psů hyenových

2. 11. 2023

Zoo Dvůr Králové má novou chovnou linii ohrožených psů hyenových 0 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem má novou chovnou linii kriticky ohrožených psů hyenových. Stalo se tak narozením mláděte, jehož matkou je dvorská samice Emili a otcem letos ze Švédska dovezený samec Eddie. Samec je nepříbuzný s dosavadními chovnými liniemi dvorských psů hyenových, což je pro další chov velmi důležité.

Dvorský Safari park patří k nejúspěšnějším chovatelům psů hyenových na světě. První štěňata se ve Dvoře Králové narodila v roce 1970 a dosud se podařilo odchovat přes 150 mláďat. Nyní zoo chová celkem osm psů hyenových, a to včetně mladé samice narozené v polovině září. Dvorská zoo také v Evropě koordinuje chov psů hyenových.

„Porod feny Emili znamená začátek nové kapitoly chovu těchto šelem ve Dvoře Králové, uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný.

K oživení chovu přišli do Dvora Králové ze švédské Boras Zoo bratři Eddie a Ollie. Oba se ve Švédsku narodili v roce 2000. V chovném výběhu v části Africké safari žijí s pětiletou samicí Emili. Je dcerou samice Fiony, která měla 66 mláďat a dodnes žije v pavilonu šelem s dalšími nechovnými fenami.

Samec Eddie s Emili podle zoologů vytvořili dominantní pár, jak je obvyklé v divočině. V přírodě se v celé rodinné skupině množí pouze dominantní pár a ostatní členové smečky jim s odchovem mláďat pomáhají. Silnější členové skupiny se o potravu dělí s těmi slabými či zraněnými a pomáhají jim tak v zotavení. Díky spolupráci jsou psi hyenoví pokládáni za nejlepší lovce Afriky, když dokážou zdolat i kořist mnohem větší, než jsou oni sami.

Chov psů hyenových není jednoduchý. Štěňata bývají v raném věku náchylná na parazity, zejména škrkavky, jejichž přemnožení vede často k úhynu mláďat. Další komplikací při odchovu je také nezkušenost matky, která je schopna mláďata při zvýšeném stresu sama zahubit. To se zřejmě stalo i v případě porodu Emili, u níž zoologové předpokládali narození více mláďat. O vysoké míře uhynu mláďat svědčí i to, že ve dvorské zoo přišlo na svět zatím 388 mláďat, ale odchováno bylo přes 150 jedinců. Z evropských zoo v posledním roce psy hyenové množily kromě Dvora Králové jen tři jiné zoo.

Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Jsou považováni za jedny z nejohroženějších savců planety. Počet volně žijících dospělých jedinců je odhadován asi na 1400. Největší hrozbou pro ně je nákaza psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, dále nelegální lov a také zmenšování jejich loveckých teritorií.

ČTK
Foto: Helena Hubáčková/Safari Park Dvůr Králové