Středa

24. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Komiks ukazuje, jak se vyhnout nástrahám v zimních horách

26. 12. 2023

page.Name
Zábavnou formou poukazuje horská služba na nebezpečí, které hrozí v zimě návštěvníkům hor. Nechala vytvořit komiksový příběh, v němž připomíná tradiční chyby turistů. Cílit chce zejména na děti. "Návštěvníky hor chceme vzdělávat od mala,“ říká René Mašín, náčelník Horské služby České republiky.

Příběh dvou teenagerů začíná za slunečného počasí pod Sněžkou. Mladíci se bez předchozí přípravy, pořádného oblečení a jiného vybavení vydají na vrchol hory. Během pár hodin se počasí dramaticky zhorší a chlapci nejsou schopni se dostat do bezpečí. Pomoc horské služby, hlavně v podobě nesmeků a sněžnic, dorazí včas. Oba mladíci skončí v bezpečí, u čaje na stanici horských záchranářů.

„Nevybavených turistů v zimním období docela hodně přibylo, proto jsme záměrně komiks vedli tímto směrem. Příběh by měl ukázat na nedostatky a závěrečná strana komiksu pak zopakovat všechna základní pravidla přípravy na zimní horskou túru,“ vysvětluje Mašín.

Autorkou příběhu je kreslířka Alice Slavíčková, s horskou službou ho tvořila od léta. „Titulní stranu jsem záměrně pojala lehce marvelovsky a záchranáře v nadsázce obrazově přiblížila k superhrdinům. Doba je vzhledem k sociálním sítím ve vizuálech silně konkurenční a děti je potřeba zaujmout,“ tvrdí.

Záležet si dala i na zdánlivě banálních detailech. „Zabrat mi daly především nesmeky a proti skice jsem také musela nahradit původní romantické čepice s bambulkou skialpovými přilbami,“ přiznává Alice Slavíčková.

Komiks je v papírové podobě, jako leták, k dispozici na všech stanicích Horské služby. Když budou školy, domy dětí a mládeže nebo další organizací chtít, zašle jim horská služba tisková data, aby si komiks mohly samy vytisknout. „Budeme rádi za co nejrozsáhlejší sdílení. V průběhu zimy budeme pracovat na letním příběhu, který hodláme představit v květnu příštího roku,“ dodává René Mašín.

Kromě běžkařů a skialpinistů v poslední době přibývá v zasněžených horách také množství pěších turistů. Velmi často dělají základní chyby v přípravě na túru a ve vybavení, které mohou nezbytně nutně potřebovat. Proto vznikl osvětový komiks (ke stažení ZDE).

(pac, en, hos)

pavel@trutnovinky.cz