KRNAP vybízí návštěvníky a obyvatele hor, aby nepoužívali pyrotechniku
19. 12. 2023
"Zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města. Pyrotechnika také zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
V létě 2017 vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která ohňostroje a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků zakazuje. "Vítáme, že se k zákazu dobrovolně připojují i některá krkonošská města a obce," uvedl Drahný.
Správci KRNAP upozorňují i na vypouštění lampionů štěstí, které znečišťují krajinu a zvyšují riziko požárů. "I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch," uvedl Drahný.
Bez silvestrovského ohňostroje budou mít oslavy například ve Vrchlabí v podhůří Krkonoš, závěr letošní roku tam vyvrcholí laserovou show. Vedení dvanáctitisícového města žádá obyvatele a návštěvníky, aby na přelomu roku upustili od zábavní pyrotechniky a silvestrovského ohňostroje. Silvestrovská akce nazvaná #VrchlabiNepraska bude na náměstí T. G. Masaryka v centru města.
Národní parky společně s ministerstvem životního prostředí vydaly informační plakáty v několika jazykových mutacích, které mají upozornit na možná rizika spojená s používáním zábavní pyrotechniky. Jsou k dispozici v informačních a návštěvnických střediscích národních parků, ale také v místních hotelech, penzionech a kolují po sociálních sítích. V ČR jsou KRNAP, NP Šumava, NP Podyjí a NP České Švýcarsko.
ČTK
Foto: Miloš Šálek