Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Lanovka na Sněžku se vrátila do denního provozu, zahájila zimní sezonu

17. 12. 2023

page.Name
Po podzimní odstávce se v sobotu ráno do denního provozu zimní sezony vrátila kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu Sněžku. „Jízdné se nemění,“ řekl vedoucí provozu lanové dráhy Jiří Špetla. Kabinová lanovka má dva úseky, dolní z Pece na Růžovou horu a horní z Růžové hory na Sněžku.

Plánovaná podzimní odstávka začala v pondělí 6. listopadu a lanovka byla v provozu pouze o víkendech a ve svátek 17. listopadu. Lanovka je v odstávce kvůli údržbě dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

„Současná lanovka na Sněžku má deset let, proto jsme kromě běžné údržby provedli první velkou desetiletou revizí. Mezi nejdůležitější práce patřila kontrola závěsů kabin, tedy ocelových ramen mezi kabinou a lanem. Zrentgenovali jsme pět závěsů z 34, přičemž v tom budeme pokračovat při dalších pravidelných odstávkách, najednou to stihnout nelze,“ sdělil Jiří Špetla.

Technici nad rámec běžné údržby například kontrolovali čepy závěsů kabin, lano na obou úsecích, na prvním úseku pokračovali v kontrole čepů baterií obsahujících kladky na podpěrách lanové dráhy nebo měnili ložiska motoru na prvním a druhém úseku. „Lanovka je po deseti letech ve velmi dobré kondici,“ podotkl Špetla.

Stoprocentním akcionářem společnosti Lanová dráha Sněžka je Město Pec pod Sněžkou. Ve vedlejší sezoně, která je od 1. září do 30. června, stojí zpáteční jízdné na Sněžku pro dospělého 520 korun, v hlavní sezoně 680 korun. Jízdné ve vedlejší sezoně je stejné jako v minulých letech. Asi o deset procent stouplo letos jízdné pro hlavní sezonu, která je od začátku července do konce srpna.

Dnes ráno zastavil horní úsek silný vítr, lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli na webu vlekaři. Situace se během dne může změnit.

Na vrcholu Sněžky je přes metr sněhu a ráno tam byla mlha. Teplota klesla na minus čtyři stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla výrazně nižší, a to kolem minus 12 stupňů. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky vítr dosahoval v nárazech rychlost přes 85 kilometrů v hodině.

Když je horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku je v provozu od 08:00 do 18:00.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nabízí čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček, kapacita lanovky zůstala stejná.

ČTK
Foto: Kateřina Svobodová