Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

V Krkonoších platí zákaz vstupu na 19 cest kvůli jelenům

8. 12. 2023

page.Name
V Krkonošském národním parku platí od 1. prosince dočasný zákaz vstupu na některé turistické cesty kvůli přezimování jelení zvěře. Zákaz vstupu na 19 lesních cest platí do 30. dubna, informoval ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

K přezimování jelení zvěře slouží na území KRNAP 18 přezimovacích obor a krmelišť, jsou většinou v údolích. Na české straně Krkonoš žije 650 jedinců jelena lesního. "Pokud v zimě nemá ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží přezimovací obůrky, ve kterých je zvěř v zimě uzavřena," uvedl Drahný.

Oplocená shromaždiště jelení zvěře začala vznikat také proto, že jelen kvůli lidským zásahům na úpatí Krkonoš ztratil přirozené migrační trasy v létě do hor a v zimě do podhůří.

Správci KRNAP zvěř soustředěnou v ohrazených místech přes zimu přikrmují a kontrolují její zdravotní stav. Přezimovací obory provozuje Správa KRNAP více než dvacet let. "Aby měla jelení zvěř klid, na 19 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každoročně v zimním období zákaz vstupu," vysvětlil Drahný.

Zákaz vstupu se týká například přezimovacích obůrek v lokalitách Fišerova rokle, Vysoký břeh či Čermákova cesta. "Přezimovací obůrky jsou vybudovány v odlehlých koutech hor, a tudíž i cesty, kterých se toto omezení dotýká, jsou z hlediska cestovního ruchu okrajového významu," uvedl Drahný. Jejich kompletní seznam je na webu národního parku.

ČTK
Foto: Kamila Antošová