Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

V Krkonoších po sněžení stouplo nebezpečí lavin na nejzrádnější třetí stupeň

22. 12. 2023

page.Name
Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení dnes stouplo ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách v lavinových lokalitách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou, informovala dnes na webu Horská služba Krkonoše. Na hřebenech Krkonoš je 110 až 120 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech.

"Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech dalších zhruba 40 cm nového sněhu, za 48 hodin je to zhruba 60 až 70 cm sněhu v kombinaci s JZ až SZ větrem. Teplota na hřebenech hor zůstává pod nulou a předpokládají se další sněhové srážky, které by mohly být vytrvalé," uvedl Jan Doubek z krkonošské horské služby.

Sněhová pokrývka je pod novým sněhem velmi tvrdá a místy zledovatělá. Na mnoha strmých svazích vykazuje střední až slabou stabilitu.

"Mohou se vyskytnout laviny z nového sněhu a na závětrných svazích deskové laviny. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu," uvedl Doubek.

Třetí lavinový stupeň byl v nynější zimní sezoně v Krkonoších vyhlášen poprvé. "Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá," dodal.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno šest pod nulou, mlha, vítr dosahoval v nárazech rychlosti 90 km/h a bylo tam 118 cm sněhu, z toho 30 nového, uvedla horská služba.

První stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších poprvé v této zimní sezoně vyhlášen 26. listopadu. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 3. prosince a opět kleslo na první stupeň 7. prosince. Na druhý stupeň lavinové riziko vzrostlo opět ve čtvrtek 21. prosince.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň