Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Dobročinný výtěžek pro dětský hospic dosáhl téměř půl milionu korun

11. 10. 2023

Dobročinný výtěžek pro dětský hospic dosáhl téměř půl milionu korun 0 snímků
Návštěvnost lanové dráhy na Sněžku v letních prázdninách mírně klesla, i přesto dobročinný výtěžek z jízdného pro unikátní dětský hospic Dům pro Julii dosáhl hodnoty téměř půl milionu korun.

Charitativní spolupráci v červnu schválilo vedení akciové společnosti Lanové dráhy Sněžka, kterou vlastní město Pec pod Sněžkou. Z každé jízdenky bylo věnováno symbolických 5 korun brněnské organizaci pomáhající rodinám s nevyléčitelně nemocnými dětmi. Během července a srpna se prodalo na lanovku 89 934 jízdenek, což znamenalo, že hodnota daru činila 449 670 korun.

„Jsme nesmírně vděční za vyjádřenou podporu. Naše organizace pomáhá rodinám s dětmi, kterým život omezuje a zkracuje vážná nemoc. Tato částka přispěje na poskytování mobilní péče přímo v domácnostech u nemocných dětí a rozvíjení odlehčovací služby v kamenném dětském hospici, ve kterém zahájíme provoz v létě roku 2024. Sociální a zdravotní činnost Domu pro Julii je totiž závislá na finančních darech,“ uvedla Lucie Koudelová, sociální pracovnice Domu pro Julii. „Děkujeme za tuto jedinečnou spolupráci a všem návštěvníkům lanovky i dalším podporovatelům,“ dodala.

Víte, že...

...zástupci lanovky na Sněžku úspěšně spolupracují s Integrovaným záchranným systémem a Horskou službou. Někdy však v horských lokalitách dochází k zásahům, které by mohly být zbytečné, a to kvůli nerozvážnosti některých turistů, kteří přecenili své síly nebo si nezískali dostatečné informace o počasí a trasách.

...původní dvousedačková lanovka vyvážela turisty v letech 1949 až do 2012, kdy byl její provoz ukončen. Za tuto dobu lanovku navštívilo na 20 milionů turistů a na vrchol Sněžky vyvezla více než 7,2 milionu cestujících.

...současná kabinová lanovka na Sněžku má za sebou již 10 let provozu, což znamená nutnost provádět pravidelné bezpečnostní a technické kontroly a výměny dílů, což způsobuje razantní zvýšení nákladů na údržbu. Více informací a zajímavostí o Lanové dráze Sněžka najdete na webových stránkách snezkalanovka.cz/o-lanovce.

Starostku Pece pod Sněžkou Ilonu Karlíkovou velmi potěšilo, že letošní charitativní spolupráce pomůže nejen finančně, ale je také osvětou. „Turisté se díky ní mohli dozvědět o možnostech podpory rodin, které pečují o nevyléčitelně nemocné děti. Osobně v tom vidím jistou symboliku. Lanovka totiž usnadňuje návštěvníkům dosáhnout krásného a pro některé i těžko dostupného vrcholu Sněžky,“ sdělila s tím, že organizace Dům pro Julii umožňuje některým rodinám prožít lehčí dny v náročné a vyčerpávající péči.

Vrchol Sněžky je jednou z hlavních turistických lokalit v České republice. Lanová dráha má regulovanou přepravní kapacitu 250 osob za hodinu, což odpovídá zhruba jedné pětině celkového počtu návštěvníků hory. „Provoz lanové dráhy tak nezatěžuje vrchol Sněžky ani její okolí. Je to stejná kapacita již od roku 1949, kdy byla postavena původní lanovka. Jen pro představu, v roce 2022 bylo přepraveno celkem 246 885 cestujících, což činí roční průměr návštěvnosti lanovky zhruba 680 osob za den. Více než 90 % cestujících kupuje zpáteční jízdenku, což znamená, že stráví krátký čas na vrcholu a následně zase sjedou,“ vysvětloval náčelník Lanové dráhy Sněžka Jiří Špetla a dodal, že letošní sezona nebyla výjimkou. „Lanovka je nejen turistickou a praktickou atrakcí, ale také nástrojem, který nám umožnil podpořit dobročinný projekt,“ poukázal.

Dětský hospic Dům pro Julii buduje unikátní zařízení, první svého druhu v České republice. Cílem brněnské neziskové organizace Dům pro Julii je odlehčit rodinám, které pečují o své nevyléčitelně nemocné děti 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Péče je to dlouhodobá, náročná a velmi intenzivní. Již nyní zdravotní sestry a pečovatelky profesionálního mobilního týmu Domu pro Julii jezdí do domácností těžce nemocných dětí v Jihomoravském kraji a umožňují pečujícím rodičům si na chvíli odpočinout. V lůžkovém hospici, který se aktuálně staví ve spolupráci se statutárním městem Brnem, organizace poskytne komplexní služby dětské paliativní péče, zprostředkuje veselé okamžiky a podporu i v těch nejtěžších chvílích – úmrtí dítěte. Jeho zprovoznění je plánováno na léto roku 2024. Více informací je k dispozici na webu dumprojulii.com.


(bog, tz-pka)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová