Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Dvůr Králové nezískal dotaci na přestavbu továrny za 800 milionů

17. 10. 2023

Dvůr Králové nezískal dotaci na přestavbu továrny za 800 milionů 0 snímků
Město Dvůr Králové nezískalo dotaci téměř 400 milionů korun na přestavbu bývalé Mayerovy továrny na kulturní a zábavní centrum. Radnice nyní řeší, jak v projektu za odhadovaných zhruba 800 milionů korun bez DPH pokračovat. V úvahu by mohla přicházet přestavba továrny po etapách s tím, že město bude dál hledat zdroje spolufinancování.

Město v dubnu požádalo o dotaci 371 milionů korun z Národního plánu obnovy z programu Brownfieldy. Státní fond podpory investic ale žádost města zamítl pro nesplnění podmínek. Šlo o to, že nová stavba přesahovala půdorys původního objektu o více než povolených pět procent plochy.

Rozhodnutí se město oficiálně dozvědělo na konci září. Zamítnutí žádosti o dotaci starosta Jan Jarolím označil za nepříjemné překvapení. „Opakovaně jsme totiž byli ujišťováni, že tuto podmínku dotačního titulu splňujeme, a to i písemně. Přestože je dotace nenároková, v tuto chvíli řešíme, jak budeme na oznámení reagovat,“ uvedl starosta. Letos na jaře uvedl, že bez dotace město nebude schopné přestavbu financovat.

Dotace z Národního plánu obnovy měla zaplatit významnou část nákladů na demolice a výstavbu nové jižní části areálu. Nová stavba by měla obsahovat kulturní centrum s víceúčelovým sálem a jedním menším sálem, v plánu je i postavení podzemních garáží téměř pro 70 aut. Druhou částí projektu má být vybudování naučného centra, dětského zábavního centra a depozitáře muzea v rekonstruované severní části areálu.

Továrnu město hodlá přebudovat podle návrhu ateliéru Grimm Architekti, který zvítězil v architektonické soutěži. Projekční práce by měly město přijít na 31 milionů korun. Na stavbu má radnice stavební povolení. V září chtěli zastupitelé vyhlásit tendr na stavební firmu, ale kvůli zamítnutí dotace tak neučinili.

Město podle mluvčí usiluje o dotace z dalších zdrojů. Požádáno má o dotaci přes 100 milionů korun na odstranění ekologických zátěží v továrně. Žádá také o individuální dotaci 150 milionů korun z rozpočtu Královéhradeckého kraje.

Areál bývalé Mayerovy továrny na náměstí Republiky v centru města má rozlohu 5500 metrů čtverečních a tvoří jej několik objektů. Radnice továrnu koupila v roce 2017 za 9,4 milionu korun od dvorského družstva Vánoční ozdoby. Původně šlo o textilní továrnu, později v areálu byla tržnice, sídlila v něm i firma Strojtex. Objekty továrny leží v městské památkové zóně.

Dvůr Králové chystá ve čtvrti Verdek stavbu kanalizace za téměř 200 milionů

Dvůr Králové nad Labem chystá vybudování kanalizace ve čtvrti Verdek, náklady mají být téměř 200 milionů korun bez DPH. Stavba by měla v lokalitě významně zlepšit životní prostředí, protože splašky by měly končit v čistírně odpadních vod.

Verdek, který leží na severozápadní části města, zatím žádnou kanalizaci nemá. „Odpadní vody jsou částečně vyváženy na centrální čističku, částečně jsou po předčištění v septicích zasakovány nebo vypouštěny systémem odvádění dešťových vod. Obyvatelé Verdeku dlouhodobě po vybudování kanalizace volají,“ uvedl místostarosta Jan Helbich.

Město by ve Verdeku chtělo vybudovat tlakově-gravitační splaškovou kanalizaci o délce sedm kilometrů, která by byla napojená na centrální městskou čistírnu odpadních vod. Na stavbu by chtěla radnice získat dotaci 138 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí.

Vybudováním kanalizace ve Verdeku hodlá město navázat na postavení nové splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod ve dvorské části Žireč. Dílo za téměř 80 milionů korun radnice stavěla od podzimu 2021. V Žirči byly odpadní vody dosud likvidovány především prostřednictvím domovních jímek.

Stavba kanalizace ve Verdku by měla patřit v následujících letech k významným investicím města. Letos Dvůr Králové plánuje investice za asi čtvrt miliardy korun. Největší investicí je přestavba bývalé základní školy v Komenského ulici na kanceláře městského úřadu.


ČTK

Foto: Ladislav Válek, vizualizace GRIMM Architekti