Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lanovce na Sněžku v létě klesl počet cestujících, ale září bylo rekordní

11. 10. 2023

page.Name
Kabinová lanovka na Sněžku v hlavní letní sezoně přepravila v meziročním srovnání o devět procent méně cestujících. Důvodem bylo nepříznivé počasí na přelomu července a srpna. „Rekordní návštěvnost lanovka zaznamenala v září,“ uvedl vedoucí provozu lanové dráhy Jiří Špetla. Lanovka má dva úseky, první z Pece na Růžovou horu a druhý z Růžové hory na Sněžku. Město Pec pod Sněžkou je stoprocentní akcionář společnosti Lanová dráha (LD) Sněžka.

„Počasí a povětrnostní podmínky byly letos v červenci a srpnu o něco horší. V porovnání s předchozím rokem jsme provoz horní stanice museli z bezpečnostních důvodů zkrátit o zhruba šest dní. Přesto jsme zaznamenali významný počet prodaných jízdenek,“ sdělil Jiří Špetla.

V červenci to bylo 44 909 a v srpnu 45 024 cestujících. „V září jsme přepravili historicky největší počet návštěvníků, a to 39 022, přálo nám počasí. Loni v září jsme měli návštěvnost 22 225 lidí,“ dodal Špetla.

Počet prodaných jízdenek na lanovku činil letos v červenci a v srpnu celkem 89 934, loni za stejnou dobu 98 890. Tržby byly letos za oba měsíce 31,6 milionu korun, v meziročním srovnání zhruba o 1,3 procenta vyšší.V červenci tržby činily 15,5 milionu korun, v srpnu 16,1 milionu. Loni v červenci to bylo 14,8 milionu a loni v srpnu 16,4 milionu korun.

„Tržby jsme v hlavní sezoně udrželi zhruba na stejné úrovni, a to díky navýšení cen jízdného zhruba o deset procent,“ řekl Špetla. Ve vedlejší sezoně, která začala 1. září, stojí zpáteční jízdné na Sněžku pro dospělého 520 korun, v hlavní sezoně 680 korun. Ceny jízdného ve vedlejší sezoně zůstávají stejné jako v minulých letech.

Návštěvnost lanovky letos je od začátku roku do současnosti v meziročním srovnání o 14 procent vyšší, letos činí přes 232 440 cestujících. Lanovka za celý rok 2022 svezla 246 885 turistů, což bylo nejvíce za poslední tři roky.

Lanovka, která může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, fungovala o letních prázdninách 104 dnů, loni ve stejném období 110 dnů. Častěji bývá kvůli silnému větru mimo provoz horní úsek z Růžové hory na Sněžku. Tento úsek byl letos v provozu 43 dnů, proti zhruba 50 dnům loni.

Sněžka podle Správy KRNAP trpí enormním náporem turistů. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Představitelé lanovky ale opakovaně uvádějí, že dráha z Pece na Sněžku nepředstavuje v tomto ohledu zásadní problém. „Lanovka má regulovanou přepravní kapacitu 250 osob za hodinu. Je to stejná kapacita již od roku 1949, kdy byla postavena stará lanovka. Letos jsme přepravili přes 2000 osob jen jeden den v roce, a to na svátek svatého Vavřince, kdy byla tradiční pouť na Sněžku. Pokud je podle hodnot Správy KRNAP na Sněžce v létě denně i 10 000 osob, počet cestujících přepravených naší lanovou dráhou představuje zhruba jednu pětinu z celkového počtu návštěvníků naší nejvyšší hory,“ vysvětloval Jiří Špetla.

Potvrzují to i zástupci Správy KRNAP. Podle nich je více návštěvníků Sněžky z polské strany hranice. Na polský vrch Kopa nedaleko Sněžky z polského střediska Karpacz totiž vede lanovka s přepravní hodinovou kapacitu až 900 lidí. „Lanovka na Kopu má potřebná povolení, nic s tím dělat nelze. Co se týče české lanovky, tak to platí také. Lanovka na Sněžku z české strany ale takový problém nepředstavuje,“ řekl již dříve mluvčí správy Radek Drahný.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček. Původní dvousedačkovou lanovku v letech 1949 až 2012, kdy byl její provoz ukončen, navštívilo na 20 milionů turistů a na vrchol Sněžky vyvezla více než 7,2 milionu cestujících.

Lanovka má do roku odstávku kvůli pravidelné údržbě, a to na jaře a na podzim. Podzimní odstávka začne 6. listopadu a potrvá do 15. prosince, lanovka bude v provozu jen o víkendech a státních svátcích.

ČTK
Foto: Kateřina Svobodová