Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Na Sněžce se objevil první sníh nadcházející zimy

8. 10. 2023

page.Name
Na vrcholu nejvyšší české hory Sněžky dnes poprvé v nadcházející zimě sněžilo. Teplota na Sněžce klesla slabě pod bod mrazu. Před rokem v Krkonoších poprvé sněžilo 18. září. Na facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

„První sněhové vločky letošní zimní sezony se objevily dnes ráno při přechodu studené fronty na Sněžce,“ uvedli meteorologové. Připomněli, že před rokem sněžilo již od výšky 1100 metrů nad mořem. Sněžka má výšku 1603 metrů.

V roce 2021 přišel první sníh na hřebeny Krkonoš 12. října, o rok dřív 14. října a například první sníh zimy 2018/2019 napadl v Krkonoších 24. září.

Sněžení by se dnes mohlo kromě nejvyšších poloh Krkonoš objevit i na hřebenech Jeseníků. Sněhová pokrývka ale nevznikne. „Vytvoří se maximálně slabý sněhový poprašek. Zima k nám na nejvyšších místech pouze nakoukla. Jedná se pouze o krátkou epizodu a v dalších dnech čekáme opět oteplování,“ uvedli meteorologové.

Dnes ráno bylo na Sněžce do minus jednoho stupně Celsia. Ještě před čtvrtou hodinou měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu hory ukazovala teplotu téměř osm stupňů nad nulou. Následně přišel prudký pokles. Pocitová teplota se na Sněžce kvůli silnému větru pohybovala dnes ráno kolem minus devíti stupňů.

Na hřebenech Krkonoš bylo nad nulou, například Husova bouda ve výšce 1046 metrů nad mořem ráno hlásila přes tři stupně Celsia. V Peci pod Sněžkou bylo přes pět stupňů Celsia.

ČTK
Foto: HD internet