Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na hřebenech hor havarovali cyklisté, zasahovali záchranáři včetně sanitek

10. 8. 2023

page.Name
Dva cyklisté ve středu v podvečer utrpěli zranění při nehodě na horské cestě mezi kaplí Památník obětem hor a horskou chatou Výrovka v Krkonoších. Na místě zasahovali zdravotničtí záchranáři i členové Horské služby Krkonoše. Pravděpodobnou příčinou nehody byla srážka dvou cyklistů, kteří sjížděli ve skupině po silnici směrem k Výrovce. Asfaltová silnice je součást frekventované turistické trasy a zároveň zásobovací cestou pro hřebenové horské boudy. Auta na ní mají povolený vjezd jen se zvláštním povolením KRNAP.

„Jeden z cyklistů se při pádu dostal mimo silnici a spadl několik metrů po svahu směrem do Modrého dolu. Při našem příjezdu byli oba cyklisté při vědomí, jeden z nich měl tržná poranění v oblasti hlavy a projevy charakteristické pro otřes mozku, druhý si stěžoval na bolesti v dolní části zad a boku. Helmy měli,“ uvedl mluvčí horské služby Marek Fryš.

Záchranáři při zásahu přistupovali k oběma postiženým jako k podchlazeným. „I když je léto, teplota se v horských partiích v podvečer pohybovala okolo tří stupňů a vzhledem k časové prodlevě způsobené vzdáleností od stanice HS jsme oběma poraněným poskytli na místě tepelný komfort a ve spolupráci se záchranáři ZZS KHK ošetřili jejich zranění,“ sdělil Fryš.

Na místo dorazila kromě horské služby také tři vozidla Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje (ZZS KHK) včetně dvou sanitek. Zdravotničtí záchranáři oba zraněné převezli do nemocnice k dalším vyšetřením. Podle mluvčího ZZS KHK Ivo Nováka cyklisté utrpěli středně těžká poranění. „Pohmožděniny, odřeniny na více částech těla. V době naší péče byli mimo ohrožení života,“ řekl Novák.

Horská služba Krkonoše upozorňuje návštěvníky, aby se bez ohledu na datum v kalendáři věnovali přípravě na horskou túru a zvolili vhodné a dostatečné oblečení, dobře si túru naplánovali a počítali s poklesem teplot v podvečerních hodinách. Návštěvníci Krkonoš by také neměli riskovat a přeceňovat své schopnosti. Úrazy na kolech obecně a elektrokoloběžkách patří v letní sezoně na horách k nejvážnějším.

ČTK
Foto: Tomáš Novák / HS Pec pod Sněžkou