Středa

27. září 2023

Nyní

23°

Zítra

21°

Svátek má

Na Sněžce vznikají lavičky, materiál dopravil na vrchol vrtulník

14. 8. 2023

page.Name
Projekt Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) nazvaný Zpřístupnění Sněžky za 17,8 milionu korun bez DPH je ve finále. Stavbaři musí ještě dokončit lavičky a dvě vyhlídková místa. Vrtulník společnosti TECH-MONT Helicopter company dnes přepravil na Sněžku poslední potřebný stavební materiál.

„Letové podmínky byly příznivé, v neděli a dnes se uskutečnilo 85 letů,“ uvedl Michal Orolin z letecké společnosti.

Investorem nynějšího projektu je Správa KRNAP. Veškeré práce na Sněžce spadající do projektu mají být hotové nejpozději v září. Stavební práce projektu, jehož cílem je usměrnit pohyb turistů na vrcholu hory, zahrnuje kromě laviček také opravy chodníků, vybudování nerezových zábran či opravu vyhlídky. Většina z toho je hotová.

„Vznikne asi 20 laviček plus dvě velká plata na ležení, vznikne tak sezení asi pro stovku lidí. Je to kvůli tomu, aby lidé nechodili na trávníky a aby si mohli pohodlně sednout,“ sdělil Pavel Klimeš ze stavební firmy.

Letecká přeprava materiálu na Sněžku vozila materiál z nedalekého Lvího dolu, kde bylo zřízeno překladiště. Vrtulník přepravil v těchto dnech na vrchol nejvyšší české hory dřevo na lavice. Provoz lanovky přerušen nebyl, stavbaři pouze řídili průchod návštěvníků mezi jednotlivými lety. „Zároveň jsme převezli zbylý kámen z vrcholu na poslední neopravený úsek cesty v oblasti Sněžky pod Jubilejní cestou směrem na Obří hřeben vedoucí k Malé Úpě. To ale už není součástí tohoto projektu,“ uvedl Klimeš.

Stavební část projektu začala v květnu loňského roku zemními pracemi, které předcházely výstavbě nerezových zábran. Oplocení na české straně Sněžky odděluje návštěvnický prostor od míst, kam se nesmí. Správa KRNAP si od stálých zábran na vrcholu Sněžky slibuje zvýšení ochrany přírody v oblasti, která patří k nejcennějším v Krkonoších. Ochranáři na vrcholu nejvyšší české hory vždy před hlavní turistickou sezonou kvůli neukázněným turistům instalují dočasné i metr vysoké sítě.

Stavbaři také na vrcholu Sněžky zrekonstruovali horský chodník ve směru od Růžové hory. Je tvořen tzv. štětem, starou metodou, kdy jsou kameny do cesty vkládány na výšku. Nově opravený chodník vede od horní stanice lanovky na vrchol Sněžky. Před rekonstrukcí museli stavbaři odstranit původní chodník. Materiál, který používali na jeho opravu, dopravil loni v září na Sněžku vrtulník. Také nepotřebný materiál z chodníku byl přepraven ze Sněžky letecky.

Sněžka podle Správy KRNAP trpí enormním náporem turistů, patří k nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Denní návštěvnost 1603 metrů vysoké Sněžky je podle Správy KRNAP v letní sezoně za příznivého počasí až 10 000 pěších turistů z obou stran česko-polské hranice, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty cestující kabinovou lanovkou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 lidí.

„Návštěvnost vrcholu Sněžky je v letní sezoně extrémní, proto nad rámec statických opatření, jako jsou zábrany kolem návštěvnického prostoru, posilujeme strážní službu, včetně společných hlídek s policií. Omezení přístupu či zpoplatnění vstupu na Sněžku v tuto chvíli nechystáme," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Podle něj je více návštěvníků Sněžky z polské strany hranice. Na polský vrch Kopa nedaleko Sněžky z polského střediska Karpacz totiž vede lanovka s přepravní hodinovou kapacitu až 900 lidí. „S polským národním parkem o řešení situace jednáme, ale nic moc s tím dělat nelze, lanovka na Kopu má potřebná povolení. Co se týče české lanovky, tak to platí také. Lanovka na Sněžku z české strany ale takový problém nepředstavuje,“ uzavřel Radek Drahný.

ČTK
Foto: Kateřina Svobodová