Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Nejnavštěvovanější státní památkou v kraji je hospital Kuks

6. 8. 2023

page.Name
Nejnavštěvovanější z pěti památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Královéhradeckém kraji je letos zatím barokní hospital v Kuksu. Od začátku roku do konce července tam do expozic zavítalo 34 106 lidí. Vyplývá to z údajů, které poskytl Národní památkový ústavu (NPÚ). NPÚ má v kraji kromě hospitalu Kuks ve správě také zámky Hrádek u Nechanic, Náchod, Ratibořice a Opočno.

Druhou nejvyšší návštěvnost od začátku roku hlásí zámek Ratibořice na Náchodsku, kam přišlo 27 618 návštěvníků. S 21 734 návštěvníky následuje náchodský zámek a s 19 515 zámek Opočno na Rychnovsku. Zámek Hrádek u Nechanic na Královéhradecku letos do konce července přilákal 18 490 návštěvníků, vyplývá z údajů územní památková správy (UPS) na Sychrově.

Ne všechny zmíněné památky měly letos ale otevřeno ve stejném rozsahu, například hospital Kuks umožňuje návštěvy už od ledna, zámky v Náchodě, Opočně a Ratibořicích od března a zámek Hrádek u Nechanic od dubna. Tradičně nejvyšší zájem o památky v kraji je o letních prázdninách.

„Červencová návštěvnost objektů ve správě NPÚ ÚPS na Sychrově je příznivější než v uplynulých letech, byť nedosahuje čísel před covidovým obdobím,“ uvedla mluvčí územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasová.

Hospital v Kuksu za první pololetí letošního roku přilákal do expozic 34.106 návštěvníků, o pět procent více než ve stejném období v roce 2022, kdy dorazilo na tuto památku 32.463 lidí.

Podle zástupců územní památkové správy na Sychrově se druhá polovina prázdnin ponese ve znamení hudebního léta na Kuksu, setkání veteránů v Ratibořicích, slavností na Náchodě a Hrádku u Nechanic. Více informaci o programu na státních památkách v kraji je na webu.

ČTK
Foto: Jan Bartoš