Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

V zoo se narodilo mládě ohroženého buvola pralesního

10. 8. 2023

V zoo se narodilo mládě ohroženého buvola pralesního 0 snímků
V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě ohroženého buvola pralesního. Tento velmi náročný druh nechová žádná jiná zoo v Česku a na Slovensku. Ve dvorské zoo se dosud narodilo na 60 mláďat tohoto druhu a současné desetičlenné stádo je po francouzském Sigeanu druhé největší ve světových zoo sdružených v databázi ZIMS. Safari Park Dvůr Králové se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je také v chovu nosorožců či žiraf.

Mládě je samice, narodilo se již 24. července. Matkou je Grnda, která se narodila před sedmi lety ve Dvoře Králové, a otcem dvaadvacetiletý býk Charel. „Charel má poměrně klidnou a vlídnou povahu, což zejména u samců tohoto druhu není zcela běžné, přesto je třeba mít se i před ním na pozoru," řekla vrchní chovatelka dvorské zoo Monika Darvašová.

Mládě podle ní bez problémů následuje stádo, pije od matky a s oblibou jako ostatní členové skupiny plave v rybníku Afrického safari Josefa Vágnera. „Vynikající šanci pozorovat tento mimořádný přírůstek nabízí Večerní safari. Tou dobou jsou buvoli pralesní nejvíc aktivní a vycházejí přes močál a silnici daleko do svahu ke krmelci,“ uvedla Darvašová.

Projížďky po večerního safari dvorské zoo začínají každý den ve 20:00 nebo 21:00, jízdenky je možné rezervovat on-line, případně zakoupit před odjezdem na pokladně.

„Buvoli pralesní jsou silná a velmi nebezpečná zvířata. Chovné zařízení tomu musí odpovídat, proto se chovu buvolů pralesních nevěnuje mnoho zahrad,“ sdělila Darvašová.

Oblíbené safari je součástí dvorské zoo, v němž lidé ve vozidlech jedou mezi volně žijícími zvířaty. Safari založil Josef Vágner, který byl ředitelem dvorské zoo v letech 1965 až 1983. Podle safari, které Vágner inicioval, začala dvorská zoo pro celou zahradu používat nový marketingový název Safari Park Dvůr Králové.

ČTK
Foto: Helena Hubáčková/Safari Park Dvůr Králové