Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Ve dvorské zoo se poprvé vylíhlo mládě sokolíka afrického

12. 8. 2023

page.Name
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se poprvé v jeho historii vylíhlo mládě vzácného dravého ptáka sokolíka afrického. Po vylíhnutí vážilo pouhých pět gramů. Sokolík africký je nejmenší dravý pták Afriky, v dospělosti váží maximálně do 80 gramů.

„V líhni safari parku zaznamenali odborníci zcela mimořádný úspěch. Vylíhlo se tu první mládě dravého ptáka sokolíka afrického v historii safari parku a dle dostupných údajů i v českých a slovenských zoo," uvedl mluvčí zoologické zahrady Michal Šťastný.

Sokolík africký je v dospělosti sice zdatný lovec, váhou ale nepřekoná ani larvy největšího afrického brouka, goliáše obrovského. „Mládě je v líhni v péči chovatelů, dobře přijímá nabízenou potravu a zatím zdárně roste. Zcela jistě ale zatím nemá malý sokolík vyhráno," sdělil zoolog Michal Podhrázský.

Kritické období má podle něj mládě stále před sebou. „V tuto chvíli ho chovatelé krmí každé dvě hodiny, a to od šesti ráno do deseti večer. Mládě dostává kousky myších holátek. Ta se objevují i v jídelníčku dospělých,“ upřesnil Podhrázský.

Mládě je v současnosti ve speciálním odchovném boxu v odchovně Ptačího světa. Dospělí sokolíci, které safari park získal na jaře 2022, jsou v zázemí. "Počítáme s tím, že odchovy posléze zamíří do expozice. Nejprve si ale musíme osvojit metody chovu a odchovu tak, abychom neriskovali, že o tento vzácně chovaný a choulostivý taxon přijdeme, nebo se nebude rozmnožovat,“ sdělil Podhrázský. Protože první snůšku rodičovský pár rozbil, pomohli nyní odborníci.

Zajímavostí sokolíků afrických jsou podle zoologů vedle miniaturních rozměrů a půvabného vzezření i hnízdění a sociální život těchto dravých ptáků. „Obvykle využívají obrovitých hnízdních struktur pospolitých snovačů. Jedno nebo více prázdných hnízd obsadí a sami tam vychovávají mladé,“ poznamenal Michal Podhrázský.

V obležení ostražitých snovačů (druhu ptáků) jsou sokolíci v mnohem větším bezpečí a nemusejí plýtvat energií na stavbu hnízda. Takovým způsobem nezřídka žije ve volné přírodě i více sokolíků najednou, přičemž se dosud ne zcela dobře popsaným způsobem doplňují v péči o mladé.

Chovu sokolíků afrických se věnuje hrstka zoologických zahrad, v zařízeních sdružených ve světové databázi ZIMS žije jen přes 80 jedinců. V Česku je safari park jediný. V evropských zoo se loni sokolík vylíhl pouze ve specializovaném ptačím parku Walsrode v Německu. Na celém světě evidují zahrady loni šest mláďat.

Sokolík africký loví hmyz, ještěry i drobné hlodavce. Při hnízdění v koloniích pospolitých snovačů sokolíci občas loví také mláďata těchto svých „spolubydlících“. Vyskytuje se na východě Afriky, další populace obývají jihozápad kontinentu. V přírodě není vážně ohrožen.

ČTK
Foto: Helena Hubáčková/Safari Park Dvůr Králové