Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Zoo poprvé přirozeně odchovala vzácné kachny pižmovky konžské

19. 8. 2023

Zoo poprvé přirozeně odchovala vzácné kachny pižmovky konžské 0 snímků
Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se poprvé v jeho historii podařilo přirozeným způsobem odchovat vzácné kachny pižmovky konžské. Tři mláďata, jejichž domovinou je západní Afrika, se narodila po čtyřech letech snažení dvorských chovatelů. Pižmovky konžské chová na světě deset zoologických zahrad sdružených v mezinárodní databázi ZIMS. Česko je na špičce chovu, chovají je ještě zoo v Ostravě, Plzni a Praze.

„O tento druh jsme velmi stáli, protože je velmi zajímavý, jeho stavy klesají a v přírodě se o něm stále mnoho neví,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský. S chovem kachen, nazývaných také kachny Hartlaubovy, zoo začala v roce 2019. Ptáky získala nejprve z Nizozemska a později z USA a z pražské a ostravské zoo.

Zatím jsou mladé kachny v odchovném boxu pavilonu tropických bažin. Až povyrostou, přestěhují je chovatelé do ptačí velké průchozí voliéry.

První pižmovku konžskou safari park odchoval letos na jaře z vajíčka v umělé líhni. Při chovu takzvaně pod rodiči ale zárodky ve vejci stále odumíraly. "To se změnilo až nyní, kdy se v polovině srpna zcela přirozeně pod rodiči vylíhla tři ptáčata," uvedl Podhrázský.

Safari parku se daří odchovávat i další na chov náročné druhy vrubozobých ptáků. Pravidelných úspěchů dosahuje například v chovu kriticky ohrožených čírek černoskvrnných a v chovu pižmovek ostruhatých.

ČTK
Foto: Helena Hubáčková / Safari Park Dvůr Králové