Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Do Krkonoš se vrátila zima, stalo se několik nehod

25. 2. 2023

page.Name
Do Krkonoš se po týden trvající oblevě vrátila zima se sněžením a teplotami pod bodem mrazu. Na hřebenech hor napadlo asi deset centimetrů sněhu, sníh napadl i v lyžařských areálech. Na silnicích se dopoledne stalo několik nehod. Sněžení zasáhlo i vyšší polohy Jičínska a Orlické hory.

V Peci pod Sněžkou se po 08:00 střetlo osobní auto se sypačem. Nehoda se obešla bez zranění. „V místě je kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem,“ uvedla policie. Ve Špindlerově Mlýně se u lyžařského areálu Svatý Petr srazila tři auta. Nehoda se obešla bez zranění a policie v místě také zvedla kyvadlový provoz.

Na silnici II/252 vedoucí do Malé Úpy na hřebenech Krkonoš uvázlo po 09:30 nákladní auto. „Silnice je neprůjezdná, probíhá vyprošťování. Očekává se zácpa," uvedla policie s tím, že omezení by mohlo trvat asi do 11:30.

V Krkonoších a v severní části Náchodska by mělo sněžit i přes den. Meteorologové vydali pro severní část Trutnovska výstrahu před silným sněžením, kdy by do nedělní půlnoci mohlo napadnout 30 až 60 centimetrů sněhu. Na Náchodsku by to mohlo být deset až 25 centimetrů.

Silnice v nižších polohách Královéhradeckého kraje byly dnes ráno po dešťových přeháňkách mokré.

Teploty se dnes ráno pohybovaly od jednoho do tří stupňů nad nulou, na horách bylo kolem minus dvou stupňů. Přes den by měly teploty vystoupat na dva až pět stupňů, na horách se má ochladit až k minus čtyřem stupňům Celsia. Měl by vát silný vítr s nárazy o rychlosti až přes 70 kilometrů v hodině.

Na hřebenech Krkonoš nyní leží 80 až 130 centimetrů sněhu a v lavinových katastrech platí druhý nejnižší stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Při druhém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné.

„Během dne se bude ochlazovat, a srážky budou sněhové v kombinaci se západním větrem. Na závětrných svazích se budou tvořit sněhové desky. Zde se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu,“ uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Na podmáčené sněhové pokrývce se podle něj mohou objevit i laviny klouzavé.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň