Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Lavinové riziko v Krkonoších stouplo na třetí stupeň, Sněžku zasáhl orkán

1. 2. 2023

page.Name
V české části Krkonoš dnes po sněžení stouplo lavinové nebezpečí ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Sněžku dnes opět zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazech dosáhl rychlosti přes 159 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 117,7 km/h. Vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších v této zimní sezoně vyhlášen poprvé. "Horská služba v souvislosti s meteorologickou situací a vývojem počasí v posledních dnech doporučuje všem turistům, aby pro pohyb po horách využívali výlučně cesty opatřené tyčovým značením," uvedla dnes v tiskové zprávě horská služba (HS).

Vyhlášený lavinový stupeň podle ní nemá vliv na bezpečnost návštěvníků lyžujících v lyžařských areálech. "V našich podmínkách není žádná ze sjezdových tratí ohrožena pádem laviny, tak jako to je časté například v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích," uvedli zástupci HS.

Na hřebenech Krkonoš je 70 až 120 cm sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech 20 cm nového sněhu a za posledních 48 hodin 40 cm sněhu v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem. "Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech. Na polské straně Krkonoš je sněhu méně," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Nad pásmem lesa se na severovýchodních až jižních svazích mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu. "V polohách pod 1200 metrů nad mořem se mohou vyskytnout laviny z nového sněhu. Zejména na severních a stinných svazích se mohou vyskytnout laviny z nestabilních vrstev starého sněhu nebo v kombinaci starého sněhu a nového sněhu. Testy stability vykazují nízkou stabilitu," uvedl Dlouhý.

Během dne má opět sněžit v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem. "Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu," dodal Dlouhý.V polské části Krkonoš nadále platí druhý stupeň lavinového rizika, uvedla na webu polská horská služba.

První stupeň lavinového nebezpečí v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen loni 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince. Horská služba odvolala nejnižší stupeň lavinového rizika letos 2. ledna. Na první stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších opět stouplo v sobotu 14. ledna a na druhý 21. ledna.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

ČTK
Foto a Video: Horská služba Krkonoše