Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Po sněžení stouplo nebezpečí lavin na nejzrádnější třetí stupeň

26. 2. 2023

page.Name
Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení dnes stouplo ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou. Na webu to uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech Krkonoš za posledních 48 hodin napadlo téměř 30 centimetrů sněhu, za poslední den to bylo 20 centimetrů. Celková sněhová pokrývka na hřebenech dosáhla 80 až 130 centimetrů. Meteorologové očekávají silné sněžení na návětří Krkonoš i dnes.

Třetí lavinový stupeň byl v nynější zimní sezoně v Krkonoších vyhlášen podruhé. Poprvé platil po silném sněžení od 1. do 9. února. Tehdy sjely tři velké laviny o délkách 700 až 1000 metrů v Malé a Velké kotelní jámě a v Obřím dole. Nikomu se nic nestalo.

„Sněhové profily vykazují nízkou stabilitu. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ uvedl k současné situaci lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Sjezdovkám a obydlím laviny nehrozí.

Na staré sněhové pokrývce se s příchodem mrazů vytvořila krusta, na níž napadl nový sníh. „Pod krustou je sněhová pokrývka vlhká až mokrá, nad krustou se na závětrných svazích tvoří sněhové desky. Zde se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu,“ sdělil Dlouhý a dodal, že více sněhu leží na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech.

Na polské straně Krkonoš je sněhu méně a stále tam platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, má však vzrůstající tendenci, uvedla polská horská služba.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

ČTK