Příjem zoologické zahrady z darů od veřejnosti mnohonásobně klesl
9. 2. 2023
Na symbolickou adopci zvířat zoo loni od 500 mecenášů získala 2,25 milionu korun po předloňských šesti milionech korun a 1,5 milionu korun v roce 2020.
„Podpora formou adoptivního rodičovství je pro nás nesmírně důležitá. Adoptivní rodiče tím podporují chov vzácných zvířat nemalými částkami a navíc potvrzují, že safari parku fandí. Toho si velmi vážíme,“ uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas. Nejoblíbenějšími zvířaty k adopci loni byli tradičně hrošík liberijský a dále bodlín Telfairův a surikaty.
Z příspěvku na krmení v projektu Pozvi zvíře na jídlo zahrada loni získala 250 000 korun. Největší příspěvek lidé zaslali hrošíkům, surikatám a slonům. Kampaň Pozvi zvíře na jídlo zoo zavedla v roce 2020 ve snaze překlenout výpadky příjmů dané koronavirovými uzávěrami. V roce 2020 výnos činil 1,8 milionu korun, ale předloni vyskočil na 28,5 milionu korun.
Vlna solidarity lidí se zoo se v roce 2021 zvedla na konci března, kdy zoologické zahrady v Česku upozornily na to, že jim kvůli uzávěrám hrozí existenční problémy. K vlně darů patrně přispělo i tehdejší Rabasovo vyjádření, že některá zvířata by bylo ve zcela krajním případě, kdy by stát ani zřizovatel již nemohli pomoci, nutné přesunout do jiných zoo po celém světě a jiná utratit. Projekt s příspěvkem na krmení od dvorské zoo převzaly i jiné zoologické zahrady.
Provozní rozpočet zoo, která se specializuje na Afriku, činí přes 200 milionů korun ročně. Kromě vstupného a příjmu z dalších aktivit tvoří důležitý příjem zoo provozní dotace od Královéhradeckého kraje, která ročně činí 61 milionů korun.
Návštěvnost loni vzrostla meziročně o 23 procent na rekordních 669 432 lidí. Zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech.
ČTK
Foto: Miloš Šálek