Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

S jarními prázdninami přibylo úrazů na sjezdovkách

13. 2. 2023

page.Name
Do lyžařských středisek v Královéhradeckém kraji o víkendu vyrazily tisíce lidí. V Krkonoších a Orlických horách i přes mírné oteplení v posledních dnech panují velmi dobré podmínky. Nejvíce lyžařů tradičně vyrazilo do Krkonoš. Horská služba tam v prvním týdnu jarních prázdnin zaznamenala nárůst úrazů asi o 25 procent, uvedl její mluvčí Marek Fryš. Na hřebenech Krkonoš je přes metr sněhu, v Orlických horách více než půl metru.

„Od posledního lednového týdne, kdy se zlepšily podmínky, nám počty úrazů v Krkonoších narostly zhruba na 200 týdně. Tento týden se ale počet úrazů zvýšil zhruba na 250 týdně. Podepisují se na tom jarní prázdniny a také počasí, které lákalo do hor více návštěvníků," řekl v neděli Marek Fryš.

Podle něj převažují úrazy na sjezdovkách. „Většinou se jedná o běžné lyžařské úrazy, jako poranění vazů, ať jsou to u lyžařů kolena, u snowboardistů ramena, ruce. Návštěvníkům se nevyhýbají ani zlomeniny horních nebo dolních končetin. Některé úrazy byly komplikované, musela zasahovat i rychlá záchranná služba,“ dodal.

V největším krkonošském lyžařském středisku Špindlerův Mlýn o víkendu lyžovalo asi 10 000 lidí. „Je to dobrá víkendová návštěvnost, podmínky jsou suprové,“ sdělil Adam Svačina ze špindlerovského areálu.

Do SkiResortu Černá hora - Pec o víkendu vyrazilo za sněhem podle jeho mluvčí Ziny Plchové 18 000 lidí. „Ve SkiResortu dál panují skvělé podmínky. Lyžuje se ve všech areálech, kde je otevřeno více než 48 km sjezdovek na jeden skipas,“ řekla.

Hosté krkonošských středisek mají zájem také o doplňkové služby, jako jsou půjčovny lyžařského vybavení nebo lyžařské školy. Zájem o půjčovny i lyžařské školy ve SkiResortu je značný. Lyžařskou výuku skiareál doporučuje rezervovat online předem. Online lze objednat i vypůjčení lyžařského vybavení,

V lavinových katastrech Krkonoš platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti, který znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Na hřebenech Krkonoš je 100 až 150 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadním směrů v odtrhových zónách a ve žlabech.

Zájem o lyžování se po oba dva dny projevil například také v horském sedle u Šerlichu v Orlických horách, které je oblíbeným výchozím bodem pro lyžařské a turistické hřebenové trasy. Parkoviště u Šerlichu se v sobotu a v neděli zaplnila auty rekreantů již dopoledne. Dopravu na místě řídila policie, aby zůstala průjezdná silnice z Deštného v Orlických horách přes Šerlich do Orlického Záhoří.

Ve střediscích Krkonoš a Orlických hor v Královéhradeckém kraji policie o víkendu větší problémy s dopravou nehlásila.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Fanta