Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

V Krkonoších v uplynulých dnech spadly tři velké laviny, nikomu se nic nestalo

12. 2. 2023

page.Name
Horská služba v Krkonoších uplynulých dnech zaznamenala pád tří velkých lavin. Laviny se utrhly během nevlídného počasí ke konci minulého týdne v období 2. až 5. února v lavinových katastrech, nikomu se nic nestalo. Tehdy platil v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Lavinové nebezpečí v Krkonoších kleslo z třetího na druhý stupeň 9. února a od té doby platí.

„Dvě z nich se uvolnily v Malé a Velké kotelní jámě, obě měřily kolem 700 metrů. Třetí lavina se uvolnila v Obřím dole v lokalitě Úpské hrany. Délka této laviny byla přes jeden kilometr,“ uvedli zástupci krkonošské horské služby.

Všechny tři laviny byly deskového charakteru a měly velký destrukční potenciál. „Obecně platí, že 'velká' lavina může zasypat a zničit auta, poškodit kamiony, zničit malé budovy a polámat několik stromů. Riziko velmi vážných následků pro lyžaře stržené velkou lavinou je velmi vysoké. V současnosti platí v Krkonoších druhý stupeň lavinového nebezpečí, je třeba se mít na pozoru,“ upozornila horská služba.

Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a situace je označována za velmi zrádnou, v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Ročně v Krkonoších sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě ani přístupové cesty.

ČTK
Foto: Facebook Horská služba ČR - oficiální stránka