Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Zoo přemístila do expozice tři krokodýly štítnaté

20. 2. 2023

Zoo Dvůr Králové přemístila do expozice tři krokodýly štítnaté 0 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem přemístil do nádrže v pavilonu Vodní světy mláďata tří vzácných krokodýlů štítnatých. Dosud žili v zázemí zoo a v pavilonu Vodní světy byla od loňského srpna jen dospělá samice. ČTK to dnes řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Tři krokodýly štítnaté zoo získala loni na jaře z Francie, samici na konci roku 2020 ze španělské Valencie.

V době příchodu do zoo tři mladí krokodýli měřili 60 až 80 centimetrů. Za necelý rok mláďata vyrostla a zmohutněla. "Největší z nich má bez několika milimetrů jeden metr. Další ho následují s 86 a 84 centimetry," uvedl Šťastný. Dvoumetrová samice žije v samostatné expozici, kterou do října 2021 obýval pár krokodýlů úzkohlavých, neboli tomistom. Zoo tomistomy předloni přesunula do zoologické zahrady v polské Lodži.

"Mláďata krokodýla štítnatého jsou plachá. Proto jsme před část nádrže umístili mnoho rostlin, v jejichž krytu se cítí v bezpečí. Zvířata se ale ukázala jako velmi přizpůsobivá, dobře si zvykají a již je možné je velmi dobře pozorovat," uvedl zoolog Michal Podhrázský. Přivykání krokodýlů na nové prostředí nahrává i to, že do zoo v zimě chodí méně lidí.

Pavilon Vodní světy zoo přestavěla nákladem téměř 16 milionů korun v roce 2020. Vybudovala v něm nádrže, v nichž ukazuje například život v africkém jezeře Malawi. V jedné z nádrží žijí krokodýli čelnatí.

Chov krokodýlů štítnatých v zajetí je vzácností. Na světě je v certifikovaných zoologických zahradách chována necelá stovka jedinců. Dospělí samci, kterých je v chovu kritický nedostatek, mohou dosahovat délky i přes čtyři metry.

Krokodýl štítnatý ve volné přírodě obývá tropické lesy střední a západní Afriky. Má bohatý rejstřík hlasových projevů, takže se mu občas přezdívá i zpívající krokodýl. O jeho životě v divočině je známo velmi málo, jde o nejméně prozkoumaný druh krokodýla.

Také početnost krokodýlů štítnatých v přírodě je nejasná. Jeho populace kvůli lovu a likvidaci přirozeného prostředí rychle ubývá. Jednou z pojistek před úplným vyhubením je vytvoření dostatečně početné populace krokodýla v zajetí a její pravidelné rozmnožování, uvedla zoo.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem východních Čech. Návštěvnost zahrady, která patří Královéhradeckému kraji, loni vzrostla meziročně o 23 procent na rekordních 669.432 lidí.

ČTK
Foto: Helena Hubáčková/SPDK