Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Horská služba v dosavadní letní sezoně hlásí srovnatelný počet zásahů jako loni

21. 9. 2023

page.Name
Počet zásahů Horské služby (HS) ČR v dosavadní letní sezoně, tedy od 1. května do 19. září, je srovnatelný se stejným obdobím loňského roku. Stoupl jen mírně, o 1,2 procenta, z loňských 2474 na letošních 2504 případů. Horské záchranáře ve všech sedmi oblastech, kde působí (na Šumavě, v Orlických horách, Krušných horách, Krkonoších, Jizerských horách, Jeseníkách a Beskydech), nejvíce zaměstnávají úrazy pěších turistů a cyklistů.

Podle tiskového mluvčího HS ČR Marka Fryše nejde o konečný počet zásahů v letní sezoně. „Závěrečný účet úrazové statistiky budeme schopni představit až na konci listopadu, kdy pro nás oficiálně končí období letní sezony, která je vždy brána od 1. května do 30. listopadu. Podzimní počasí ve spojení s prodlouženými víkendy a státními svátky nejenom u nás, ale i v okolních zemích, přiláká do hor v září a říjnu ještě mnoho návštěvníků,“ uvedl Fryš.

Nejvíce výjezdů k úrazům v letní sezoně má horská služba tradičně v Jeseníkách, Krkonoších a na Šumavě. „Přestože například v Krkonoších jsme měli pocit, že léto proběhlo v poklidném tempu, statistiky zásahů nám ukazují velice obdobnou situaci jako v loňském roce. Meziročně srovnatelné počty zásahů vykazují zatím všechna pohoří, kde působíme,“ sdělil Fryš.

Zatímco například v Krkonoších podle něj nadále převažují úrazy související s turistikou, v Jeseníkách vedou nehody cyklistů. Úrazů cyklistů v Jeseníkách meziročně mírně přibylo na více než 340, jde o nejvyšší počet těchto úrazů ze všech horských oblastí v ČR. „Na vysokém počtu úrazů cyklistů v Jeseníkách má největší podíl rozvoj horské cyklistiky, a to hlavně rozmachu bikeparků v poslední době. Nejvíce úrazů, u kterých zasahujeme, je právě v bikeparcích. Třeba úrazů cyklistů na elektrokolech je minimum," upřesnil Fryš.

Výrazný nárůst počtu úrazů v celé letní sezoně zaznamenala horská služba v roce 2022, a to zhruba o 25 procent více než v roce 2019, tedy v posledním předcovidovém roce. Během pandemie koronaviru, kdy se kvůli restrikcím výrazně utlumil turistický ruch, se horským záchranářům počet výjezdů dočasně výrazně snížil.

„Nejčastější typ úrazů u pěší turistiky je poranění pohybového aparátu, to znamená nohy, ruce, a zčásti se na tom podílí i kolapsové stavy. U cyklistů to jsou většinou poranění v oblasti horní části těla, jednak klíční kosti, zápěstí a hlavy,“ doplnil Fryš.

Horskou službu ČR zřizuje stát, financuje ji ministerstvo pro místní rozvoj. Zaměstnává 120 záchranářů, které doplňuje dalších zhruba 350 dobrovolných členů. Má desítku administrativních pracovníků. Organizuje a uskutečňuje záchranné a pátrací akce na horách. Poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech a sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.

ČTK
Foto: Facebook Horská služba ČR – oficiální stránka