Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

O budoucnosti dětských ozdravoven stále není rozhodnuto

14. 9. 2023

page.Name
Čtyři dětské ozdravovny patřící Královéhradeckému kraji, které dosud nemají novou registraci k provozu, fungují podle dosavadního režimu. O jejich budoucnosti stále není rozhodnuto.

Krajský úřad je odmítl přeregistrovat, protože zákon nezná pojem dětská ozdravovna, považuje je za zařízení následné péče. Kraj proto podal dovolání k ministerstvu zdravotnictví a doufá, že uspěje. Vedení kraje má zájem na pokračování jejich provozu.

„Fungování krajských ozdravoven je stále v řešení,“ řekla bez dalších podrobností mluvčí hejtmanství Martina Svatoňová.

Přestože podle ní nelze předjímat, jak správní řízení dopadne, kraj si přeje, aby krajské dětské ozdravovny nadále fungovaly. Pro zachování jejich provozu vedení kraje cítí podporu státu i odborníků. Pro zachování ozdravoven vznikla také petice adresovaná ministru zdravotnictví, kterou podepsalo více než 1800 lidí.

Podle hejtmana Martina Červíčka by bylo chybou, kdyby ozdravovny skončily. „To, že před 13 lety někdo v legislativě, v dnes platném zákonu, změnil ustanovení a vynechal tam ozdravovny, se mělo řešit již dávno, upozorňujeme na to dva roky,“ řekl dříve.

Podívejte si na video, kde se hejtman Červíček vyjadřuje k ozdravovnám.

Pro další fungování musí ozdravovny získat buď novou registraci a stát se odborným léčebným ústavem, což by ale obnášelo přijetí dalšího personálu, změnu smluv s pojišťovnami a výrazné zdražení pobytu, nebo se musí upravit legislativa.

Zřizovatelem dětských ozdravoven je Královéhradecký kraj jako jediný v republice. Jezdí do nich alergici, astmatici či děti s chronickými potížemi horních cest dýchacích. Dvě ozdravovny jsou ve Špindlerově Mlýně, jedna v Peci pod Sněžkou a jedna ve Dvoře Králové nad Labem. Dětské ozdravovny v Krkonoších ročně ubytují 2000 dětí ve věku tři až 15 let z celé republiky.

Královéhradecký kraj provoz ozdravoven dotuje, za posledních pět let je podpořil částkou pět milionů korun a další prostředky dal na opravy.

ČTK
Foto: Facebook Dětská ozdravovna Špindlerův Mlýn - Bedřichov