Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Domov pro seniory v Tmavém Dole má nového ředitele

5. 3. 2024

page.Name
Domov pro seniory v Tmavém Dole od května povede Martin Kryštof Kubák. Nového ředitele v pondělí jmenovala rada kraje. Předchozím ředitelem Domova sociální péče Tmavý Důl byl bývalý náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka Antonín Stanislav. Stanislav rezignoval k 31. lednu na funkci ředitele po vyjádření hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka o jeho možném odvolání, a poté, co server Seznam Zprávy zveřejnil sérii zpráv kritických vůči Stanislavovi.

„Podle názoru výběrové komise je pan Kubák zárukou budoucího kvalitního řízení organizace. Ze všech uchazečů nejlépe splňuje stanovené požadavky,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Martina Berdychová.

Rada kraje vyhlásila vypsání výběrového řízení na ředitele či ředitelku Domova sociální péče Tmavý Důl po rezignaci dosavadního ředitele v lednu. Současně s tím rada pověřila vedením zařízení ředitele krajského Domova důchodců Černožice Martina Scháněla, a to na mezidobí do jmenování nového ředitele či ředitelky Domova sociální péče Tmavý Důl.

„Ve vedení zařízení bude Martin Scháněl do května, do kdy postupně předá agendu nově jmenovanému řediteli,“ sdělil mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Antonín Stanislav, jeden ze dvou politických náměstků ministra spravedlnosti, k 1. březnu rezignoval. Oznámil to v pondělí na síti X. Důvodem je podle něj „mediální tlak a lynč“. Jeho jméno se mimo jiné objevovalo v souvislosti s kauzou úředníka Jana Benýška, který oznámil možné protiprávní jednání ministerského insolvenčního odboru z období, kdy tomuto útvaru šéfoval právě Stanislav. Na začátku února Stanislav požádal na ministerstvu o několikaměsíční neplacené volno, oficiálně z rodinných důvodů.

Vedení kraje v prosinci po kritice Stanislava v médiích nařídilo kontrolu hospodaření domova pro seniory v Tmavém Dole, součástí je také kontrola personální oblasti. Kontrola dosud neskončila. Vedení kraje dříve uvedlo, že pověřilo kontrolní orgány k tomu, aby kontrolu provedly, přestože tam v minulosti žádné závady zjištěny nebyly.

Server Seznam Zprávy mimo jiné uvedl, že jako ředitel v Tmavém Dole Stanislav „porcoval zakázky“, které zadával firmám sponzorujícím ODS či svému zástupci, nebo to, že ředitele domova dojížděl dělat jen dvakrát týdně. Funkci v domově v Tmavém Dole vykonával bez nároku na plat a vozil ho tam ministerský řidič. Hejtman Červíček pak 2. ledna informoval Stanislava o tom, že pokud v nejbližší době neukončí působení na ministerstvu spravedlnosti, bez ohledu na výsledky auditu navrhne jeho odvolání z pozice ředitele zmíněného domova. Stanislav ve středu 3. ledna oznámil, že se rozhodl z časových a rodinných důvodů požádat hejtmana k 31. lednu 2024 o uvolnění z funkce ředitele.

Stanislav obvinění odmítl jako účelová a již dříve sdělil, že mají pošpinit jeho jméno. Na obhajobu své práce ve vedení domova také uvedl, že pod jeho více než sedmiletým vedením se z krajského zařízení stalo jedno z nejlepších zařízení v Královéhradeckém kraji.

Domov sociální péče Tmavý Důl na Trutnovsku je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Celková kapacita zařízení je 156 lůžek, z nichž 72 je určených pro domov pro seniory a 84 lůžek pro domov se zvláštním režimem. V roce 2021 zde kraj dokončil stavební práce za více než 170 milionů korun, které zvýšily kapacitu domova o 56 lůžek.

ČTK
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Domov sociální péče Temný Důl