Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Dvorská nemocnice má nové operační sály za 97 milionů korun

19. 3. 2024

Dvorská nemocnice má nové operační sály za 97 milionů korun 6 snímků
Nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem má nové operační sály pro chirurgii a urologii za 97 milionů korun bez DPH. Stavba sálů v krajské nemocnici začala na jaře 2022. Hradeckému kraji na stavbu operačních sálů v Městské nemocnici Dvůr Králové nad Labem přispěl 20 miliony korun majitel královédvorské textilní společnosti Juta Jiří Hlavatý.

„Otevíráme dva moderní, zbrusu nové operační sály včetně potřebného zázemí. Nahradíme původní prostory, které přes 40 let bez větších úprav sloužily chirurgii a urologii," řekl hejtman Martin Červíček. Stavba vyšla na více než 76 milionů korun, dalších přibližně 21 milionů korun stálo zdravotnické a další vybavení interiéru.

„Dosavadní umístění operačních sálů nesplňovalo hygienické požadavky, jelikož neumožňovalo oddělit sály od otevřeného lůžkového oddělení. Nové operační sály tak klientům nemocnice zajistí bezpečnou a moderní péči,“ uvedl náměstek hejtmana pro investice, inovace a IT Pavel Bulíček.

Součástí vybavení nových sálů jsou také dva operační stoly a laparoskopická věž vybavená přístrojovými jednotkami s nástroji, které lékařům umožní proniknout do těla šetrněji z drobného řezu.

Operační sály vznikly v nástavbě budovy laboratoří, kterou s hlavní budovou propojil nadzemní spojovací krček. Ve druhém nadzemním podlaží jsou vedle sálů také prostory sterilizace a provozní zázemí. Třetí podlaží slouží pro technické zázemí provozu. Vznikla také účelová komunikace včetně sjezdu, parkovací stání či trafostanice.

„Vznik nových operačních sálů je nezbytným krokem pro zachování akutní péče v královédvorské nemocnici. Ročně nemocnice provede zhruba 1500 operačních zákroků, přitom poslední větší úprava operačních sálů zde proběhla v roce 1982,“ sdělil radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Nemocnice je podle něj důležitá nejen jako spádové zařízení pro významnou část obyvatel kraje, ale také jako rezervní poskytovatel akutní a případně i následné lůžkové péče pro pacienty z okolních oblastí. Poskytuje také akutní lůžkovou péči v oboru interním, chirurgickém a urologickém, následné péče nebo odborné ambulance. Od roku 2009 je jejím jediným vlastníkem kraj.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj