Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provozu

3. 3. 2024

page.Name
Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provozu. Horní úsek z Růžové hory na nejvyšší českou horu nejezdil kvůli poruše motoru od konce ledna.

„Ve čtvrtek jsme doladili motor, aby byl v souladu se stávajícím zařízením. Proběhly také zkoušky brzd. Vše funguje tak, jak má. Až to počasí dovolí, pojedeme. Horní úsek lanovky byl kvůli poruše motoru mimo provoz čtyři týdny,“ uvedl vedoucí provozu lanové dráhy Jiří Špetla.

Lanovka má dva úseky, které se setkávají v mezistanici na Růžové hoře. Každý úsek má svůj motor, oba motory za normální situace fungují ve stanici na Růžové hoře. Motor dolního úseku se porouchal v pondělí 29. ledna. Technici vzhledem k tomu, že je dolní úsek častěji v provozu, na něj přemístili funkční motor z horního úseku lanovky. V úterý 30. ledna po výměně motorů se dolní úsek opět rozjel.

Náhradní motor pochází z Harrachova ze starší lanové dráhy. Odborná firma náhradní motor repasovala a vyzkoušela. V pátek 23. února motor vyvezlo nákladní vozidlo a rolba do mezistanice. Technici jej poté instalovali a „vyladili!, aby byl ve shodě se zařízením lanovky.

„Porouchaný motor je nyní v opravě, zpět by měl být na přelomu května a června. Opravený motor technici vrátí na dolní úsek a motor dolního úseku projde revizí a repasem v odborné firmě,“ upřesnil Špetla.

Podle něj lanovka na tržbách kvůli technické odstávce výrazně netratila. Horní úsek v únoru bývá běžně v provozu několik dnů. „Kdyby k poruše nedošlo, stejně bychom na horním úseku jeli v únoru jen asi osm dnů, počasí by nám stejně nepřálo,“ sdělil Petr Špetla. Aktuální informace o provozu jsou na webu.

Když je horní úsek lanovky mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Současné zařízení nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček.

ČTK
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová