Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Chybami v krajském domově seniorů v Tmavém Dole se bude zabývat i policie

25. 6. 2024

page.Name
Královéhradecký kraj podá policii, antimonopolnímu úřadu, České inspekci životního prostředí a Inspektorátu práce podněty k prošetření nedostatků zjištěných při hloubkové kontrole hospodaření včetně personálních věcí v Domově sociální péče (DSP) Tmavý Důl na Trutnovsku. Novinářům to dnes řekli představitelé kraje. Zřizovatelem domova v Tmavém Dole je kraj, který zpřísní systém kontrol v příspěvkových organizacích. Zjištěné nedostatky jsou z období, kdy domovu šéfoval Antonín Stanislav, bývalý náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

„Hloubková kontrola odhalila plno dílčích zjištění, která mohou nasvědčovat tomu, že došlo k porušení zákona. V tuto chvíli o tom nemůžeme rozhodnout, proto podáváme podněty orgánů činným v trestním řízení či Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže. Uvidíme, jaké budou závěry,“ řekl hejtman Martin Červíček. Podle něj má spis krajských kontrolorů asi 120 stran. „Pro mě je to ohromné ​​zklamání,“ uvedl ke kauze Červíček.

Stanislav rezignoval k 31. lednu na funkci ředitele po vyjádření hejtmana o jeho možném odvolání, poté, co vyšly v médiích kritické vůči Stanislavovi. Nový ředitel zařízení Martin Kryštof Kubák dnes novinářům řekl, že vedoucí funkce opustili tři ze čtyř lidí, a to na vlastní žádost. Podezření zjištěná hloubkovou kontrolou se týká například dělení zakázek při nákupu výpočetní techniky, stavebních prací či nákupu lehkých topných olejů. Kraj nařídil organizaci vymáhat škody, které ji mohly vzniknout. Podle kraje organizace například nedoložila, na jaké stavební projekty a další věci šly vyfakturované dva miliony korun.

Ke způsobené škodě se hejtman nevyjádřil, podle něj by na to mohly odpovědět závěry dalšího vyšetřování. „Hloubkovou kontrolu v DSP Tmavý Důl jsem nařídil na základě prvních dotazů, které jsem dostal ke konkrétní věci a které jsem chtěl nechat prověřit," řekl Červíček. Královéhradecký kraj zřizuje 113 příspěvkových organizací, mezi roky 2021 až 2023 provedl 307 kontrol. V DSP Tmavý Důl bylo v letech 2017 až 2023 šest kontrol zaměřených na inventarizaci majetku, mezd, cestovních příkazů či evidence majetku, zjištěná pochybení podle hejtmanství nebyla nijak zásadní Mezi lety 2019 až 2023 dosahoval DSP Tmavý Důl podle hejtmanství kladné hospodářské výsledky.

ČTK
Foto: Facebook Domov sociální péče Temný Důl