Do Krkonoš se vrátily lidové podmalby na skle vytvořené prastarou technikou
7. 6. 2024
„Podmalby na skle měly v minulosti nejčastěji církevní motivy a nechyběly v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery,“ sdělil Drahný.
Podle autorky se v minulosti obrázky svatých patronů vyrobených technikou podmalby na skle nejen v Krkonoších těšily velké úctě. „Lidé si je umisťovali v místnostech domů vedle kříže a dědily se,“ řekla Ponicová-Paterová.
Lidové podmalby na skle vznikaly na území Čech od konce středověku, nejčastěji ve sklářských hutích. Mezi hlavní střediska výroby skla v Čechách patřily také Krkonoše. Tato technika podle Ponicové-Paterové zažila v Čechách největší rozkvět v období od druhé poloviny 18. století do konce 19. století.
„Takzvané lidové podmalby na skle vznikly technologií malby za studena. Při této technologii tvořím kresbu temperou ředěnou vodou a vaječným žloutkem na spodní rubové straně skla, které pak ochraňuje samotnou malbu. Podmalby byly určeny primárně do vnitřních prostor. Motivy vycházely hlavně z Nového zákona a legend, nejčastěji šlo o svaté patrony a postavy Svaté rodiny,“ řekla Ponicová-Paterová.
Její podmalby lze vidět také na křižovatce cest pod vrcholem Předního Žalého s motivem anděla strážného, u rozhledny Štěpánka s motivem svatého Štěpána, na Čertově hoře, kde je podmalba se svatým Prokopem, nebo na Kotelské vyhlídce nad Horními Štěpanicemi s motivem svatého Jiří. Podmalba s motivem svaté Máří Magdaleny byla umístěna i na Hanapetrově Pasece, s motivem římské bohyně lovu Diany u Zámečku nad Dolním Dvorem nebo obrázek se svatým Florianem na Liščí cestě u Zadních Rennerovek. Kompletní seznam míst je na webu.
„Ještě letos chystáme vydat letáček pro zájemce o putování za těmito krásnými obrázky,“ dodal Drahný.
Až do konce letošního října lze obdivovat podmalby na skle také na výstavě Svatí pomocníci v muzeu Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. „Ty mají ale jinou autorku, etnografku a emeritní ředitelku Krkonošského muzea ve Vrchlabí Janu Sojkovou,“ dodal Drahný.
ČTK
Foto: Radek Drahný