Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Kuks je evropské kulturní centrum, kde žijí a tvoří lidé

5. 6. 2024

page.Name
Divadelnice, italianistka, germanistka, ředitelka divadla Geisslers Hofcomoedianten a kukská patriotka. Kateřina Bohadlová stojí ve vedení spolku, který na Kuksu provozuje od roku 2020 Galerii loutek Jiřího Nachlingera s interaktivní expozicí, pořádá multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS. Od roku 2022 také Malou loutkovou inventuru – festival nového loutkového divadla, na který zve nejen děti a jejich rodiče, ale také místní nebo kolemjedoucí. Tato událost se nyní na Kuksu uskuteční od pátku do neděle.

Narodila jste se v Náchodě, žijete v Praze, ale léto trávíte na Kuksu. Jaká je vaše tamní historie?
Kuks jsem objevila prostřednictvím rodičů, kteří zde před více než 20 lety koupili poslední budovu z komplexu zaniklého kukského zámku – zámeckou kuchyni. Můj táta, Stanislav Bohadlo, od té doby kontinuálně oživuje kukské údolí všelijakými kulturními a uměleckými aktivitami. Založil festival THEATRUM KUKS, Rentzovo muzeum barokního tisku a také repliku Šporkova divadla, tak zvaný Comoedien-Haus, kde dnes sídlí Galerie loutek. Pro nultý ročník festivalu v roce 2002 nás táta oslovil, abychom společně s kamarády z náchodského gymplu vyzkoušeli nějakou inscenaci. Tehdy začala první dekáda souboru Geisslers Hofcomoedianten v Kuksu, odkud se později již profesionální Geissleři přesunuli do Prahy do Divadla VILA Štvanice, kde působí dodnes. Do Kuksu se vracíme pravidelně a rádi hlavně na festival THEATRUM KUKS, ale inspirace barokem a Šporkovým Kuksem nás ani v Praze neopustila.

Společně s tatínkem, profesorem Stanislavem Bohadlem, se na Kuksu podílíte na rozvoji hudebního a divadelního života, tatínek provází také v Muzeu barokního tisku. V čem je funkční vaše rodinná konstelace?
Já na rozdíl od táty v Kuksu nežiji, takže je naše spolupráce taková hybridní. On je iniciátor, kick-starter a charismatický člověk, který dokáže strhnout davy pro dobrý nápad. My se v duchu těchto vizí snažíme nabízet zajímavý program pro veřejnost a šířit povědomí o tomto unikátním kulturním dědictví. Táta se v Kuksu zasloužil o mnoho věcí. Podařilo se mu obnovit lázeňský dům na nábřeží a věnovat ho slavnému baroknímu rytci M. H. Rentzovi, který pracoval a žil v Kuksu. Stodolu pod vinohradem přestavěl táta na dnešní Comoedien-Haus, který připomíná původní Šporkovo divadlo z roku 1702, a od počátku nám sloužil jako domovská scéna Geisslerů a jedna z festivalových scén. Další význam získal jako domov pro stálou expozici Galerie loutek. Všechny ty kukské aktivity jsou jako spojené nádoby, které dohromady skládají vizi dnešního Kuksu jako místa s historickým odkazem, tvůrčím potenciálem a živým současným uměním, které po 300 letech navazuje na původní lázně Kuks jako evropské kulturní centrum.

Na Kuksu, který je usazen v nádherné barokní krajině, čerpáte inspiraci pro vaše projekty. Jak se láska k „šporkovskému“ baroku předává současným divákům a návštěvníkům Kuksu?
Baroko vnímáme jako organickou součást dnešní doby, protože je v našem prostředí dodnes přítomné. Zejména barokní krajina, architektura a umění nikdy nezanikly, jen se dál přetvářejí v nové formy. Podobně si při vzniku inscenace ze starého textu, obrazu, biografie nebo jiného zdroje volíme téma, které rezonuje s dnešním světem a společností a prostřednictvím současného divadelního jazyka ho uchopíme. Poetika Geisslerů je velmi specifická, hravá a překvapivá. Experimentujeme s formou a rádi překračujeme hranice jednotlivých žánrů. Hudební a pohybová složka jsou v našich inscenacích silně zastoupeny.

Dlouhou tradici už mají na Kuksu také divadelní festivaly.
Pokud jde o festivaly, vycházíme vždy z inspirace místem a jeho kulturními dějinami. V případě multižánrového festivalu THEATRUM KUKS uvádíme nejen produkce, které se dotýkají baroka, případně tématu daného ročníku, ale klademe důraz především na souvislost programu se šporkovskou dramaturgií, významnými výročími a objevy zapomenutých děl, která se v Kuksu uváděla. Letos například připomínáme 300 let od příjezdu italské operní společnosti z Benátek do Kuksu, kde se tehdy odehrála naprosto nevídaná událost. V srpnu 1724 zde byla poprvé uvedena opera Zuřivý Roland, čímž Kuks předběhl i Prahu.

Třetím rokem už pořádáte také loutkový festival, který je určen zejména pro děti a jejich rodiče.
Také Malá loutková inventura, kterou pořádáme ve spolupráci s kulturními organizacemi Nová síť, přímo reaguje na kukské loutkářské dějiny. Nejstarší dochovaná zmínka o provozování divadla v Kuksu spadá již do roku 1697. Vystupujícím umělcem byl tehdy loutkář J. Ch. Neumann, který přivezl představení o Polizinellovi – takovém italském Kašpárkovi. Náš cíl je také upozornit na to, že české loutkářství je od roku 2016 součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jsme přesvědčeni, že loutkové divadlo není jen zábava pro děti, ale umělecká forma, která invenčně reaguje na svět kolem nás. Všechny naše kukské aktivity včetně Geisslerů označujeme jako #novebaroko – umění, které v duchu barokní filozofie propojuje staré s novým, vysoké s nízkým, životem a smrtí a podobně. A takový je i samotný Kuks – jako alegorie světa.

Letos v červnu chystáte ve spolupráci s organizacemi Nová síť festival Malá loutková inventura. Co si pod tím mohou potenciální diváci představit?
Malá loutková inventura je víkendový festival nového loutkového divadla pro děti i dospělé, který v Kuksu proběhne od pátku 7. do neděle 9. června. Program nabídne netradiční inscenace z celé republiky, které vznikly v loňském roce. Kromě divadelních představení je součástí také audio-vizuální prohlídka stálé expozice padesáti marionet z dílny Jiřího Nachlingera – Theatrum mundi Kuks. Loutky inspirované Braunovými sochami, které jsou uspořádané do tematických cyklů, ožívají před očima návštěvníka s pomocí speciální technologie binaurálního zvuku a hlasů herců. Je to naprosto fascinující iluze prostorového zvuku. Loutky jako by si povídaly, hýbaly se, přibližovaly se k nám či odcházely. Je to nevídaný zážitek na 40 minut, vždy jen pro čtyři návštěvníky od 10 let, loutky a sluchátka. Proto je vhodné si časy rezervovat na webu galerieloutekkuks.cz nebo telefonicky. Theatrum mundi Kuks lze navštívit od června do září.

Mohla byste představit program, který o víkendu nabídne Malá loutková inventura?
Letos přijede do Kuksu běloruský soubor Dům snů, který uvede tradiční běloruské skříňové divadlo Batlejka. Je to populární forma lidového loutkového divadla, jehož tradice sahá až do 16. století. Dále uvedeme divadlo Musaši Entertainment Company s pohádkou Fabula Sylvestri. Ta nás zavádí do každodenního rituálu lesních obyvatel, kteří bojují s invazí odpadků. Soubor je výjimečný krásnými loutkami z přírody a poetickými příběhy. Večer zahraje také loutkovou inscenaci Esej o světle, ve které se světlo stává protagonistou děje. Jde o experimentální loutkovou inscenaci z dějin světla pro dospělé diváky. Většina produkce probíhá v Galerii loutek, ale v sobotu odpoledne přijede soubor Fras a zahraje představení Všechno nejlepší v zahradě Rentzova muzea. Tři příběhy pro rodinné publikum jsou trojitou narozeninovou oslavou.

Během festivalu budou v různých zákoutích Kuksu probíhat také jakési dny otevřených dveří všelijakých ateliérů a dílen. Co tam budou moci návštěvníci vidět?
Letos dochází k několika synergiím, které mi dělají radost. V sobotu se náš program prolne s prvním ročníkem akce Zkus obec Kuks pořádané Centrálou cestovního ruchu Královéhradeckého kraje ve spolupráci s místními řemeslníky, umělci a provozovateli kulturních institucí. Cílem akce je poukázat na to, že Kuks není jen hospital, ale také obec, ve které žijí a tvoří lidi. Návštěvníci budou moci nahlédnout do dílen, ateliérů, zákulisí či kuchyní a vyzkoušet si všelijaká řemesla. My v rámci Malé loutkové inventury přispíváme řezbářským a knihařským workshopem. Programem v zahradě se připojujeme i k akci Víkend otevřených zahrad a již podruhé spolupracujeme se vzdělávací Loutkářskou konzervatoří. Mimo naše dílny se do otevřených dveří zapojuje informační centrum s prohlídkami lázeňského břehu Kuksu, Muzeum veteránů, Galerie U Zlatého slunce, Lori café, ale také třeba místní hasiči nebo výrobna ponožek. Dospělí i děti jsou vítáni po celou sobotu 8. června od 10 do 17 hodin , aby objevili současný Kuks a vyzkoušeli si rozmanité dovednosti a řemesla.

Jaké jsou vaše plány na léto?
Malá loutková inventura zahájí letní sezonu, během které bude možné vždy od pátku do neděle zažít zmíněnou audiovizuální prohlídku Theatrum mundi Kuks. Sezóna na Kuksu potrvá až do konce září. V průběhu června zamíří do Galerie loutek základní školy a dětské skupiny, aby zde zhlédly divadelní představení O původu Kuksu. Představení jedné herečky a mnoha loutek bylo připraveno přímo na míru Galerie loutek a dětem přiblíží barokní Kuks zážitkovou formou. Na toto představení navazuje i prohlídka loutek a vědomostní hra. Na červen máme ještě volné termíny a program je vhodný pro školní výlety. Dá se kombinovat například s návštěvou hospitalu nebo Braunova Betléma. Od 21. do 25. srpna se bude konat již 23. ročník multižánrového festivalu THEATRUM KUKS, jehož tématem tentokrát bude alchymie. Na pět dní ožije celé kukské údolí Labe uměleckými produkcemi a symbolicky se opět propojí oba jeho břehy. Návštěvníci se v duchu alchymie mohou těšit na hudební, divadelní, taneční a jiné performance, ohňovou show, zahraniční umělce a tradiční výlet do nedalekého okolí.

Ilona Mach
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Kateřiny Bohadlové