Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Mapa republiky odtála 6. června, zhruba o měsíc dříve než loni

16. 6. 2024

page.Name
V Krkonoších na úbočí Studniční hory zmizelo sněhové pole známé jako Mapa republiky. Je to místo, kde se sníh ve větším rozsahu drží nejdéle v celém Česku. Sněhové pole odtálo 6. června. „Zhruba o měsíc dříve než loni,“ uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Loni sněhové pole roztálo 8. července.

„Letos sněhové pole odtálo velmi brzy, jde o třetí nejrychlejší odtátí za více než 20 let měření,“ upřesnil Drahný.

Dříve než letos Mapa republiky odtála jen v roce 2018 a 2017, a to 28. května a 4. června. Podle Drahného může být důvodem časnějšího odtání sněhového pole specifický průběh uplynulé zimy, která byla plná výkyvů, a také naměřené maximum sněhu na Mapě republiky patřilo k nejnižším za poslední roky. Letošní naměřené maximum sněhu na Mapě republiky bylo z 19. března, a to osm metrů.

Nejvíce sněhu tam Správa KRNAP zaznamenala v zimě 1999/2000, kdy tam bylo 15,7 metru sněhu. Naopak nejméně ho bylo na mapě naměřeno v sezoně 2013/2014, a to 5,4 metru. Tehdy roztál 10. června.

Sněhové pole připomínající prvorepublikové Československo s Podkarpatskou Rusí odtává od východu na západ, až nakonec zůstávají „střední Čechy“, v místě takzvané nivační deprese.

Podrobné měření v lokalitě dělají správci národního parku za pomoci moderních technologií od konce 90. let, poslední dobou s pomocí dronů. Cílem výzkumu je pochopit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné oblasti Studniční hory.

Sněhové pole Mapa republiky se každoročně na jaře rýsuje nad Modrým dolem v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů. Přestože je na jižním svahu, tak tam sníh v takovém rozsahu zůstává nejdéle v celém Česku. Důvodem je modelace terénu a větrné proudy anemo-orografického (větro-horopisného, pozn. red.) systému Bílého Labe, které na jižním svahu Studniční hory pravidelně ukládají obrovská množství sněhu. Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky. Mocnost sněhu tak nemusí odrážet charakter zimy z hlediska sněhové pokrývky v Krkonoších.

Mapa republiky leží v klidovém území, dříve první zóně národního parku, pěšky se k ní proto návštěvník hor nedostane. Dobře viditelné je ale od Chalupy na Rozcestí nebo z cesty mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek