Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Policista v uniformě dobrovolného hasiče zachránil život chlapci

13. 6. 2024

page.Name
Pětatřicetiletý rotný Adam Mačo slouží na obvodním oddělení v Žacléři a mimo policejní službu pracuje pro Jednotku sboru dobrovolných hasičů (JSDH) Žacléř. A právě žacléřští dobrovolní hasiči byli, stejně jako nejbližší policejní hlídka a zdravotníci, koncem května na Žacléřsku operačním důstojníkem okamžitě přivoláni ke kolapsu chlapce.

„Měl jsem zrovna službu, všeho jsem doma zanechal jako kolegou, dalším dobrovolným hasičem, nasedli jsme do auta a vyrazili rychle na místo. S sebou jsme si vzali batoh s AED a připravili jsme se na zásah s cílem chlapci pomoci. Začal jsem se srdeční masáží a stále jsem komunikoval s operačními. AED jsme použili a po výboji začal chlapec dýchat, což pro nás byla veliká úleva. Nakonec si už převzali malého pacienta záchranáře,“ vrací se do nedávné minulosti Adam Mačo. 

Poslání záchranných složek je rotnému Adamu Mačovi velmi blízké. Nedávno proto nastoupil do služebního poměru k Policii ČR a nyní začal naplno sloužit na obvodním oddělení v Žacléři „Pomoc lidem je u mne v tomto povolání na prvním místě,“ řekl zachránce, který už velmi dlouho slouží u žacléřských dobrovolných hasičů a nástupem k policii dostal jeho pracovní život další významný rozměr. „Musím být pozitivní a vždy si na všem najít to lepší,“ prozradil své životní motto.

Petr Sehnoutka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, řekl, že si Adam Mačo počínal profesionálně a velkou mírou přispěl v součinnosti s dalšími zasahujícími k záchraně života chlapce. „Na všechny své kolegyně, a je jich více, kteří pravidelně pomáhají a zachraňují životy a zdraví nejen ve službě, jsem nesmírně hrdý. Prověřená spolupráce policistů s hasiči i záchranáři je i při těchto zásazích opravdovým pilířem,“ dodal policejní ředitel který policistovi zasahujícímu v roli dobrovolného hasiče, osobně poděkoval a odměnil ho.

JSDH Žacléř vyjíždí k podobným událostem spojených se záchranou života a zdraví často. Jejich členové jsou záchrannou pravidelně proškolováni Zdravotnickou službou Královéhradeckého kraje. Podle jejího ředitele a lékaře Libora Senety, je v kraji již několik let fungující systém first responderů. Jejich role a význam stoupá v místech s horší dosažitelností nebo s delší dojezdovou vzdáleností od výjezdových základen, jako je například Žacléř.

„V případě náhlé zástavy oběhu díky kvalitně poskytnuté péči a podání defibrilačního výboje je v mnoha případech obnovena srdeční činnost pacienta ještě před příchodem našich posádek. Tato včasná pomoc může pacienta přímo zachránit nebo může výrazně zvýšit šanci na přežití s ​​možností návratu do běžného života. Já za tuto pomoc first responderům velmi děkuji,“ uvedl ředitel zdravotnických záchranářů.

(hyš-mv)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR