Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Řetězová cesta na Sněžku je od soboty jednosměrná

16. 6. 2024

page.Name
Od soboty 15. června platí jednosměrný provoz na červeně značené řetězové turistické cestě na Sněžku od polského Slezského domu. Sestup po ní zpět nebude možný, turisté mohou pro sestup tímto směrem využít takzvanou Jubilejní cestu, která je značená modře.

Řetězová cesta vede po polské straně hory. Opatření vyhlašuje každoročně v tomto období polský Krkonošský národní park (Karkonoski Park Narodowy). Zákaz bude platit do konce letních prázdnin.

Opatření reaguje na enormní návštěvnost Sněžky v hlavní letní sezoně, která v Krkonoších připadá na červenec a srpen.

Na Sněžku a zpět se lze dostat také kabinovou lanovkou z Pece pod Sněžkou nebo pěšky po trase od Růžové hory, také od Pomezních bud a po zmíněné Jubilejní cestě, která vede po polské straně hory.

Sněžka trpí enormním náporem turistů, patří k nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Denní návštěvnost je podle Správy KRNAP v letní sezoně za příznivého počasí až 10 tisíc pěších turistů z obou stran česko-polské hranice, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuti cestující kabinovou lanovkou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 lidí. Provozovatelé lanovky ale opakovaně uvádějí, že dráha z Pece na Sněžku nepředstavuje v tomto ohledu zásadní problém. Potvrzují to i zástupci Správy KRNAP. Podle nich je více návštěvníků Sněžky z polské strany hranice. Na polský vrch Kopa nedaleko Sněžky z polského střediska Karpacz totiž vede lanovka s hodinovou přepravní kapacitou až 900 lidí.

Správa KRNAP také pravidelně před letní sezonou na vrcholu Sněžky instaluje dočasné, metr vysoké sítě, které mají zabránit lidem vstupovat tam, kam nemají.

Vrchol Sněžky patří k tomu nejcennějšímu, co příroda v Krkonoších nabízí. Roste tam řada vzácných druhů rostlin charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nikde jinde na světě nejsou. Podle Správy KRNAP je nutno přísně chránit nejen tamní rostliny a živočichy, ale také geologické jevy. Kameny se působením mrazu, vody a slunce neustále dlouhodobě hýbají a přetvářejí povrch Sněžky do mrazových půd, teras a kamenných polygonů.

ČTK
Foto: Karkonoski Park Narodowy