Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Lanovka na Sněžku má zpět opravený motor

8. 7. 2024

page.Name
Jeden ze dvou motorů kabinové lanovky na Sněžku, který se v lednu porouchal, je zpět opravený a v provozu. Lanovka má dva úseky, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a horní z Růžové hory na vrchol Sněžky.

„Opravený původní motor je v provozu na dolním úseku od středy,“ uvedl vedoucí provozu Lanové dráhy Sněžka (LDS) Jiří Špetla.

Technici opravený motor vrátili do provozu na dolním úseku, kde byl původně. Když se v lednu porouchal, nahradil ho funkční motor, který původně poháněl horní úsek. Horní úsek z Růžové hory na Sněžku bývá kvůli větru častěji mimo provoz. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Dva motory, každý pro pohon jednoho úseku, jsou umístěné v mezistanici na Růžové hoře. Původní motor horního úseku dají lanovkáři repasovat. „Repasován bude do 14 dnů a do provozu půjde v září nebo možná až při pravidelné podzimní odstávce v listopadu,“ upřesnil Špetla.

Oba původní motory potom bude mít společnost LDS zrepasované. Náhradní motor, který nyní zajišťuje chod horního úseku, poté bude v záloze pro případné poruchy.

Oprava původního motoru a pořízení náhradního vyšla zhruba na 480 tisíc korun bez DPH. Vzhledem k tomu, že zařízení je staré deset let, tak reklamace na poruchu motoru se již nevztahovala.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček. Dodavatelem technologie zmodernizované lanovky byla lanovkářská firma Leitner. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka ochránců přírody. Lanovka patří městu Pec pod Sněžkou.

ČTK
Foto: Kateřina Svobodová