Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Legendární americké bouráky obsadí fotbalové hřiště ve Starém Rokytníku

10. 7. 2024

page.Name
Když se v motoristickém slangu řekne „amerika“, našinec si většinou vybaví burácející koráb s osmiválcem pod kapotou. Ladné tvary a ikonický design automobilů americké provenience poskytují všeobecně jednu z nejvyšších úrovní komfortu na světě, a právě to je mimo jiné proslavilo také na jiných kontinentech, tedy i v Evropě. Právě příznivci a milovníci těchto bouráků se již potřetí sjedou na sraz, který se uskuteční v sobotu 27. července na fotbalovém hřišti ve Starém Rokytníku u Trutnova.

„Zatímco loni se této události zúčastnilo padesát „amerik“, letos při třetím ročníku očekáváme, že přijede zhruba stovka vozů,“ řekl zakladatel a pořadatel této nevšední akce Jakub Ábel.

K vidění budou rozmanitá americká vozidla různého stáří od sportovních přes off-roadová, což jsou terénní automobily, jejichž typickými znaky jsou široké pneumatiky či pohon všech kol. A čím jsou tyto vozy charakteristické? „Určitě zvukem a rozhodně obsahem motoru, samozřejmě mnohdy i velikostí a tvarem,“ uvedl Jakub Ábel.

Součástí programu letošního srazu bude nejen ukázka amerického fotbalu, ale rovněž letecký souboj amerického Mustanga s ruským Jakem. Kromě toho návštěvníky čeká western show, ukázka trial motocyklů, vystoupí rocková kapela a připraveny budou soutěže pro účastníky.

Nedílnou součástí srazu je i tradiční spanilá jízda. „V místě konání srazu se auta seřadí za sebou a vyrazíme. K dispozici budeme mít pět doprovodných aut, které americkým vozům zajistí plynulý průjezd přes kruhové objezdy a celý Trutnov. Po příjezdu na Krakonošovo náměstí, který je plánován mezi zhruba 13.30 až 14 hodinou, si budou moci zájemci auta zblízka prohlédnout a nemělo by chybět  ani tůrování a gumování,“ prozradil pořadatel srazu a poznamenal, že pokud by bylo vozidel hodně, náměstím zřejmě jenom projedou. 

Podle něj je smyslem srazu oživení dění v obci Starý Rokytník. „První sraz vznikl úplně spontánně. Když jsme se pak bavili o tom, zda udělat druhý, většina známých a kamarádů mně říkala, že když už jsem se do toho pustil, měl bych v tom pokračovat. Na organizaci se podílejí kamarádi i rodina. Určitě to není výdělečná akce, proto ji neděláme,“ upozornil organizátor srazu, kterému se „ameriky“ vždycky líbily s tím, že většina chlapů, když kolem nich projede takové auto, automaticky se za ním otočí.

„K americkým vozům jsem se dostal přes mého kamaráda, který vlastnil auto Dodge Ram. Tehdy jsem měl Audi Q7 a on mně říkal: Kup si něco většího! Potom jsem se začal rozhlížet a můj první vůz byl také Dodge Ram. Když už jsem si ho pořídil, chtěl jsem v tom pokračovat. Dnes vlastním Ford F -150, což je mohutné, silné a pěkné americké auto, které mně přináší velké potěšení a používám ho také v práci. Je pro mě ale srdcovka i jako osobní auto,“ dodal Jakub Ábel.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš