Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Posezení na mlejně s létem plným chuti a hudby! Zahájí ho Mlynářský slavnosti

2. 7. 2024 Komerční sdělení

page.Name
Posezení na mlejně je krásná zahradní restaurace, která se nachází přímo na dvoře Rudrova mlýna v Babiččině údolí v Ratibořicích. Toto malebné místo, zasazené do kouzelného prostředí, nabízí stylové občerstvení a každé léto navíc ožívá různými všelidovými a kulturními akcemi, které přitahují návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí. Tradiční zahájení prázdnin obstarají oblíbené Mlynářský slavnosti, a to již o nadcházejícím víkendu 5. až 7. července.

„Našim hostům se snažíme nabídnout všechno to, co patřilo k životu na mlýně. Hlavně se zaměřujeme na pokrmy, které se tady dříve pekly,“ prozrazuje provozovatel restaurace Miloš Lokaj zvaný Míša, jenž se už před patnácti lety dohodl se správou zámku v Ratibořicích na tom, že si prostor vezme do nájmu a zařídí tady pro lidi místo s příjemným posezením.

Mezi hlavní lahůdky patří denně čerstvé buchty, koláče, bramborové placky se škvarky, škvarkové placky, pečené klobásy, párečky, chleba se sádlem a cibulí, tvarohem, podmáslím… Největší specialitou jsou ovšem takzvané poplamenice.

„Když se dříve v mlýně pekl chleba, nebyly ještě teploměry, takže poté, co se v peci vymetl oheň, tedy po plameni, daly se dovnitř chlebové placky, aby se zjistilo, jestli je správná teplota na zakládaní chleba,“ vysvětluje Miloš Lokaj. Dočetl se o tom v románu Babička od Boženy Němcové, kdy babička s dětmi chodila do mlýna na poplamenice. Jedly se na sladko s medem či povidly, anebo na slano se sádlem.

Mlýnská pec už není v provozu přes 150 let, nicméně na staročeské baště si kolemjdoucí stále mohou pochutnat. „Nechávám si vyrábět takové polotovary, které pak tady hoši rozpečou na plechu a přidají na to domácí zelí a škvarky,“ upozorňuje mlynář na pochoutku, na kterou se sjíždějí lidé z široka daleka.

A konkrétně k Mlynářským slavnostem však neodmyslitelně patří také pečené prasátko. Návštěvníci mohou na akci dorazit v pátek, v sobotu i v neděli od 10 do 17 hodin a každý den jim atmosféru zpříjemní nějaká kapela. V pátek od 14 hodin to bude Malina Brothers & Kateřina García (vstupné 200 Kč se vybírá od 13 hodin). Na sobotní koncert lidové kapely Šmikuranda se vstupné vybírat nebude. A v neděli od 14 hodin to rozjednou Miroslav Paleček a zpívající právník Ivo Jahelka (vstupné 200 Kč se vybírá od 13 hodin).

Mlynářský slavnosti pořádá Posezení na mlejně s Správa NKP Státní zámek Ratibořice ve spolupráci s Městským úřadem v České Skalici. Sponzorem je pivovar Primátor.

Pokud první červencový víkend už ale máte jiný program, můžete si posezení v Rudrově mlýně naplánovat na jindy. Po celé prázdniny budou od 13. července probíhat Folkové soboty na mlejně. Tento měsíc postupně na dvoře Rudrova mlýna zahrají Barlet, Nyklíčková & Koťátka a Passage. V srpnu vystoupí Michal Willie Sedláček a David Kocourek, Petr Šotta a Standa Haláček, Vlna, Wyrton a Hluboké nedorozumění. Vstupné je 40 korun a dostanete koláč zdarma.

Posezení na mlejně