Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Stezka korunami stromů má novou unikátní prosklenou vyhlídku

2. 7. 2024

Stezka korunami stromů má novou unikátní prosklenou vyhlídku 16 snímků
Unikátní prosklená vyhlídka je největší novinkou pro letošní letní sezónu v Krkonoších. Poslední červnový týden byla na vyhlídkové věži Stezky korunami stromů Krkonoše instalována ojedinělá skleněná vyhlídka, z níž si návštěvníci mohou prohlédnout okolní přírodu z výšky 43 metrů přímo pod svýma nohama.

Instalace skleněné vyhlídky proběhla v závěru června. „Jen všechna instalovaná skla váží přes šest set kilogramů a celková hmotnost skywalku je přes jednu tunu. Byla to pro nás výzva, protože jsme první stezkou z naší skupiny, kde jsme takovou vyhlídku realizovali. Práce jsme měli rozdělené do dvou etap a celkem do čtyř dnů. Pracovali jsme za provozu a musím říci, že vše dopadlo na výbornou,“ říká Zdeněk Pop, šéf marketingu Stezky korunami stromů Krkonoše, a dodává: „Za hezkého počasí tak budou mít lidé z nejvyššího místa naší vyhlídky výhled nejen směrem na Trutnov a Hradec Králové, ale především přímo pod svýma nohama uvidí to, proč k nám chodí, tedy stromy a okolní přírodu. Věříme, že si tento zážitek, který vyžaduje i trochu odvahy, užijí a že to pro ně bude zase jiný a nezapomenutelný pohled na krkonošskou přírodu. Na jedné straně, tedy v jeskyni pod vyhlídkou si mohou prohlédnout, jak vypadá les pod zemí, na druhé, na samotném vrcholu pak ze skleněné vyhlídky les samotný.“

Ojedinělá vyhlídka je dárkem k 7. narozeninám stezky, která byla otevřena 2. července 2017 a během prvního roku se stala jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí severních a východních Čech. „Pro nás jako správce parku jsou tyto stezky určitě přínosem, protože lidé se v nich dozvídají, nejen, jak co v přírodě funguje, ale díky tomu získávají i povědomí o tom, jak se k chráněné přírodě chovat. Pro nás je to příležitost s nimi mluvit a vést je k odpovědnému chování v národním parku KRNAP. Dalším aspektem je to, že snižují počet návštěvníků v klidových územích na ohrožených a zranitelných hřebenech,“ popisuje Michal Skalka ze Správy KRNAP a autor naučné části Stezky korunami stromů.

Prosklená vyhlídka je umístěna na věži ve tvaru hořce, a to na její horní hraně ve výšce 43 metrů. Celá konstrukce sestává ze čtyř pochozích skel o váze 464 kg, které jsou zasazeny do rámu o váze 200 kg. Bezpečí návštěvníků pak zajišťuje prosklené zábradlí o celkové váze 492 kg.

(bog, tz-zpo)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš