Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Ve dvorské zoo se narodilo mládě vzácného hrošíka liberijského

10. 7. 2024

page.Name
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se narodilo mládě vzácného hrošíka liberijského. Jde o čtvrté mládě narozené po téměř patnáctiletém přerušení odchovů. Předchozí hrošíci se v zoo v nové éře odchovů narodili v říjnu 2020, v únoru 2021 a v prosinci 2023.

Malá samice hrošíka je potomkem samce Wamburuhtuha a samice Tanquey. Od narození na konci května jí chovatelé nechali čas na zesílení. V minulých dnech začala chodit do venkovního výběhu s bazénem. V safari parku žije ještě další chovná samice jménem Malaya a její už odstavený potomek, malý samec.

Patnáctiletá pauza mezi odchovy byla dána tím, že evropský chov stagnoval a bylo složité vytvořit vhodné chovné páry. Problém byl zejména v nedostatku chovných samců.

Chov hrošíků je podle zoologů složitý. Zvířata jsou vzájemně nesnášenlivá, a kdyby je zoologové spojili v nevhodnou dobu, mohla by se napadat a vážně zranit. Ošetřovatelé proto musejí své svěřence dokonale znát a odpozorovat říji samice, během které je jen pár dnů ochotná samce snést.

Dvůr Králové chová hrošíky od roku 1972, dosud zoo odchovala 22 mláďat. První mládě, Viktora, se povedlo odchovat v roce 1978.

Hrošík liberijský patří mezi nepřežvýkavé sudokopytníky. Od hrocha se liší částečně stavbou těla a především způsobem života. Voda totiž není pro hrošíky hlavním živlem. Přes den se toulají pralesem a hledají potravu. Dospělá zvířata váží kolem 250 kilogramů, mláďata mají při narození asi šest kilogramů. Stavy hrošíků v západní Africe stále klesají především kvůli úbytku přirozeného prostředí. Druh je proto vedený jako ohrožený.

Letos se narodilo či vylíhlo už přes 450 mláďat

Naprosto mimořádná je i řada dalších mláďat, která se letos ve Dvoře Králové narodila nebo vylíhla. Už jich je přes 450. Významný úspěch hlásí chovatelé ptáků. V zázemí Tropických bažin se vylíhlo 7 pižmovek konžských. Za poslední rok se tyto náročné a vzácné kachny rozmnožily jen ve 3 zahradách. „Ptáčkaři“ na úseku letos zaznamenali i první mláďata supů bělohlavých v historii safari parku a řadu dalších odchovů.Rajon plazů poprvé ve Dvoře přivítal například mláďata náročných zmijí stromových (těm se také říká ateris ježatý pro jejich dračí střapatý vzhled) či hadů Madagascarophis meridionalis, kteří nejsou vystavení v žádné jiné zoo a ani nemají české jméno.

Ze šelem se letos bezesporu o největší úspěch postaraly hyenky hřivnaté s trojčaty, která jsou prvními mláďaty ve světových zoo po asi 30 letech a prvními v Česku vůbec.

Odchovy jsou k vidění i u jinde v Česku nechovaných buvolů pralesních, endemických a ohrožených zeber bezhřívých, kterým safari pomáhá i v Ugandě, u přímorožců šavlorohých, kteří se ze Dvora vrátili i zpět do Afriky, kudu malých, gazel Thomsonových a mnoha dalších druhů.


(bog, tz-mšť, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Helena Hubáčková/Safari Park Dvůr Králové