Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Cesta mezi Výrovkou a Luční budou už je protažená

10. 4. 2024

Cesta mezi Výrovkou a Luční budou už je protažená 7 snímků
Rolby a sněžná fréza v pondělí prorazily poslední sněhové bariéry na horské cestě mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších. Bariéry sněhu o mocnosti několika metrů nad Modrým dolem se prorážejí každoročně na jaře před nástupem letní turistické sezony. Kvůli extrémnímu klimatu tento úsek na horské silnici z Pece pod Sněžkou na Luční boudu přichází na řadu poslední.

Letos je cesta vyčištěná až na asfalt o tři týdny dříve, než je obvyklé,“ uvedl spolumajitel Luční boudy Stanislav Benešs tím, že na letní cestě mezi Výrovkou a Luční boudou začali dělat zhruba před třemi týdny.„V pondělí to bylo rychlé, zhruba za pět hodin jsme to měli vyfrézované na asfalt až k nám," dodal Beneš, který byl řidičem jedné z roleb.

Na horskou silnici, která slouží hlavně k zásobování horských bud, je možný vjezd jen se speciálním povolením Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Cestu každoročně na jaře začnou prohrnovat rolby, na závěr se v místech, kde je více sněhu, přidá sněžná fréza, která silnici dočistí.

Vnitřní sněhová stěna, tedy napravo od cesty směrem na Pec pod Sněžkou, je okolo deseti metrů. „Mocnost sněhu v traverzu nad Modrým dolem je tak zhruba stejná jako v minulých letech, jen trasa vysokého nánosu sněhu je kratší, odhaduji 400 metrů, bývá dvojnásobek. Sníh hrneme vlevo od cesty do Modrého dolu. Tento úsek většinou frézujeme až v květnu. Například před 12 lety jsme frézovali 15. června,“ řekl Stanislav Beneš.

Cesta v traverzu mezi Výrovkou a kaplí Památník obětem hor na úbočí Luční hory nad Modrým dolem nyní vede v zářezu sněhových návějí. Cesta z Pece na Luční boudu měří okolo sedmi kilometrů.

ČTK
Foto: Tadeáš Hlinka