Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Na hřebenech Krkonoš je čtvrt metru sněhu, Poláci vyhlásili lavinový stupeň

22. 4. 2024

page.Name
Za poslední necelé dva dny napadlo na hřebenech Krkonoš zhruba 15 centimetrů sněhu a celková vrstva sněhu se včera ráno pohybovala kolem čtvrt metru. Polská horská služba na své straně hor vyhlásila první stupeň lavinového nebezpečí, který je nejnižší z pětibodové stupnice. Na české straně jsou hory od 8. dubna bez lavinových stupňů.

Vyplývá to z dat české a polské horské služby. Větší množství sněhu vítr nafoukal především do roklí ledovcových karů a na některé strmé svahy nad horní hranicí lesa. „V těchto místech se mohou objevit menší sesuvy sněhu,“ uvedla polská horská služba. Sněhovým polím na strmých svazích by se turisti měli vyhnout. Na hřebenové Luční boudě ve výšce 1415 metrů nad mořem leželo včera ráno 22 centimetrů sněhu. Sníh leží ve vyšších polohách hor, hlavní střediska hor jsou bez sněhu. Na silnicích do středisek sníh také není. V Krkonoších s různou intenzitou s přestávkami sněží od ochlazení v noci na středu.

Na horách se v noci dál ochladilo. Teplota na Sněžce do rána klesla na minus devět stupňů Celsia. Protože na vrcholu vál vítr o rychlosti kolem 40 až 50 kilometrů v hodině, pocitová teplota kolem minus 20 stupňů Celsia, vyplývá z údajů měřicí stanice Poštovny Anežky na Sněžce. Ve střediscích byl mráz menší. V Peci pod Sněžkou bylo včera nad ránem minus šest stupňů, do 9 hodin teploty vystoupaly na nulu. V Krkonoších je nyní mezisezóna, horské boudy jsou většinou mimo provoz. Z lanovek jezdí pouze lanovka na Sněžku, a to jen o víkendech. Do denního provozu letní sezony se lanovka na Sněžku rozjede 26. dubna.

(ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Oldřich Nermuť