Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Podmínky pro zaměstnance se snažíme zlepšovat průběžně

19. 4. 2024 Komerční sdělení

page.Name
Nízká míra nezaměstnanosti v posledních letech zvýšila konkurenci a zaměstnavatelé často musí bojovat o to, aby si udrželi zaměstnance. Ne tak Model Obaly. Největší výrobce kartonových obalů v České republice se může pochlubit velmi nízkou fluktuací zaměstnanců, kteří ve firmě zůstávají průměrně 11 let. „Není výjimkou, že u nás pracují celé rodiny. Je to dáno i stylem jednání se zaměstnanci, které bereme jako partnery. Uvědomujeme si totiž, že nemáme zodpovědnost jen za ně, ale i za jejich rodiny,“ vysvětluje v rozhovoru COO společnosti Josef Chalupný.

Co je vaším klíčem nejen k získání, ale i udržení zaměstnanců?
Myslím, že především férová a transparentní komunikace. Zaměstnance bereme jako partnery, kteří mají maximum informací. Zároveň se snažíme nereagovat jen na to, co je teď, ale také se dívat do budoucna. To se pak promítá například i do kolektivní smlouvy, kterou jsme loni na podzim schválili. Tím, je na papíře, to pro nás nekončí a vždy se snažíme ale jít dál.

Například?
Od ledna jsme se v kolektivní smlouvě dohodli na plošném zvýšení mezd, na které mělo od března navázat ještě individuální zvýšení. To jsme ale nakonec uspíšili. Zaměstnancům by tak měly od ledna vzrůst mzdy v průměru nejméně o 10 procent.

Od nového roku jsme také zvýšili plošně dovolenou o jeden den. Vidíme, že chceme tráviť viac času s rodinou alebo sa venovať svojim koníčkom. Ale opět nejde o izolovaný krok – v příštím roce všem zaměstnancům, kteří u nás budou alespoň rok, přidáme další dva dny. A od roku 2026 budou mít všichni zaměstnanci se dvěma a více lety nárok na šest týdnů dovolené, tedy o dva týdny víc, než nám ukládá zákoník práce.

Všichni zaměstnanci také podporujeme v osobním rozvoji. Využíváme vzdělávací platformy, nabízíme jim jazykové kurzy, abychom se profesně mohli neustále posouvat.

Čím oslovujete mladé zájemce, kteří například dostudovávají a vybírají si své první zaměstnání?
Jak už jsem popsal, neustále se snažíme zatraktivňovat pracovní podmínky. Studentům také nabízíme stipendia, talentovaní designéři se mohou zúčastnit soutěže Model Young Package, což je dnes mezinárodní soutěž... Zároveň se snažíme sledovat dopředu, jaké oblasti budou v našem oboru trendem za několik let, ale nejdříve se na to připravovat – ať už to bude virtuální realita, nebo AI.

Model Obaly chce být také dobrým sousedem. Co si pod tím můžeme představit?
Že tam, kde působíme, se aktivně zapojujeme. Ať už tím, že sponzorujeme menší lokální akce, místní sportovní kluby a spolky, ale i podporu našich zaměstnanců v jejich mimopracovních aktivitách. Když se totiž někdo po práci věnuje ještě třeba výchově dětem ve sportovním klubu nebo nějakému zájmovému kroužku a nějakým způsobem mění prostředí kolem sebe k lepšímu, je podle nás správné v tom nějak podpořit.

Jak konkrétně podporujete?
Minulý rok jsme vymysleli přání, kterou jsme pojmenovali Modeláci v akci. V ní sami zaměstnanci dvakrát ročně v každém závodě vybere jeden projekt – celkem jich tedy podpoříme deset –, na který dáme až 25 tisíc korun. Podporujeme i dobrovolnictví; zaměstnanci mohou čerpat jeden den volna navíc, určený právě pro tyto aktivity.

www.modelgroup.com