Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Dvorská zoo zahájila hlavní letní sezonu, dorazily tisíce lidí

6. 5. 2024

page.Name
Safari Park Dvůr Králové nad Labem sobotním otevřením areálů afrického a lvího safari zahájil hlavní letní sezonu. Dorazily tisíce lidí. Hlavní sezona potrvá do začátku října.

„Zatím přišlo 6521 lidí, to je mimořádně dobrý start sezony. Dopravu nám pomáhala koordinovat městská policie a díky profesionalitě strážníků i kolegů probíhalo vše hladce," řekl v sobotu kolem 16:30 mluvčí zoo Michal Šťastný.

Lidé mohou do zoo přijít od 9:00 do 18:00, v areálu ale zájemci mohou setrvat déle. Safari park nabízí možnosti výprav do safari za soumraku za doprovodu zkušeného průvodce.

„V safari jsou k vidění stovky zvířat, například pelikáni, buvolci běločelí, antilopy losí, zebry Chapmanovy nebo pakoně žíhaní,“ uvedl Šťastný.

Hlavní sezonu safari park zahajuje tradičně na přelomu dubna a května podle vývoje počasí. Volné výběhy afrického a lvího safari v údolí říčky Netřeby zaplňují chovatelé zvířaty postupně podle toho, jak se otepluje.

Stěhování do safari probíhá v několika vlnách podle houževnatosti zvířat. „Žirafy nebo hroši ještě musejí nějakou dobu počkat. Naprostá většina druhů se ale již přesunula a návštěvníci je už mohou v safari a venkovních výbězích vidět. Letošní novinkou jsou třeba vzácná mláďata hyenek hřivnatých, která už vylézají do výběhů,“ upřesnil Šťastný.

V areálech návštěvníci projíždějí mezi volně žijícími zvířaty po trase dlouhé 5,5 kilometru vlastními vozy. Safari založil Josef Vágner, který byl ředitelem dvorské zoo v letech 1965 až 1983. Podle safari, které Vágner inicioval, začala dvorská zoo pro celou zahradu používat nový marketingový název Safari Park Dvůr Králové.

Vstupné do zoo vzrostlo. Vstupenka pro dospělého placená v hotovosti meziročně zdražila o 25 korun na 310 korun. Ušetřit nadále lze při platbě kartou nebo nákupem vstupenek na internetu, vyplývá z ceníku zoo. Při platbě vstupného kartou nebo po internetu dospělého vstupenka vyjde na 280 korun po loňských 275 korunách. Vstupné pro děti, studenty a seniory stojí v hotovosti 250 korun místo loňských 225 korun, bezhotovostní nákup je nyní za 220 korun místo 215 korun loni.

Zdražil také vjezd do areálů safari vlastním autem, a to o 20 korun na 390 korun za auto, přičemž každý člověk v autě musí mít zakoupené i jednotlivé vstupné. Parkování u zoo je nadále zdarma. Hlavní sezona v zoo trvá do konce září. V zimní sezoně je vstupné nižší.

Zoo Dvůr Králové patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni návštěvnost safari parku vzrostla meziročně o půl procenta na nový rekord 673 000 lidí. Safari park se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je v chovu nosorožců, žiraf či zeber.

ČTK
Foto: Safari Park Dvůr Králové