Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Na hospitálu Kuks restaurují sochu z dílny Matyáše Bernarda Brauna

28. 5. 2024

page.Name
Ve významné barokní památce hospitálu Kuks začalo restaurování sochy Anděla Gloria. Jde o originál z dílny proslulého sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Dílo se nyní nachází v jihozápadní části bylinkové zahrady, původně bylo ale součástí hlavního reliéfu Braunova betléma.

„Socha vznikla před rokem 1729 a naposledy byla restaurována v 90. letech minulého století. I přes jisté známky degradace se na povrchu nacházejí ojedinělé zbytky původní polychromie, tedy barevnosti“ prozradil Libor Švec, kastelán hospitálu Kuks. V těchto dnech je okolo sochy postaveno lešení a restaurátor dokončil očišťování.

„Dále budeme postupně ztenčovat černé krusty. Poté dojde ke zpevnění trhliny a na závěr budou lokálně provedené drobné doplňky, protože ty současné jsou degradované. Úplně nakonec dojde ještě k přespárování,“ vysvětlil restaurátor Michal Polák. Hotovo by mělo být nejpozději do konce července tohoto roku.

K restaurování díla přistoupila správa hospitálu Kuks v rámci letošního výročí 340 let od narození Matyáše Bernarda Brauna, barokního sochaře, který je v Kuksu znám především díky alegoriím soch Ctností a Neřestí, jež lze vidět v místním lapidáriu.

(hyš-tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Hospitál Kuks