Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Nové prostory v podzemí Sněžky se otevřou v červenci

23. 5. 2024

page.Name
Historický důl Kovárna v Obřím dole v Krkonoších po rozšíření návštěvnické trasy zahájí provoz v červenci. „Potrvá do konce září a datum prohlídky včetně přesného času vstupu do podzemí bude nutné dohodnout vždy individuálně,“ uvedl Radko Tásler ze společnosti Speleo Albeřice, která podzemí Sněžky před lety zpřístupnila.

Důl Kovárna se pro veřejnost otevře po šesti letech. Místo dosavadních dvou návštěvnických tras nabídne trasu jednu. „Vše je připraveno, pokud bude zájem, tak první návštěvníci přivítáme 1. července,“ uvedl Tásler.

Sraz účastníků exkurze bude v zatáčce turistické cesty, na odpočívadle se stříškou na místě bývalé boudy Kovárna. Odtud si zájemce vedoucí exkurze odvede do boudy před štolou Barborou, kde si nechají osobní věci. „Do batohu doporučujeme zabalit léky a náhradní oblečení pro případ zmoknutí na cestě z Pece pod Sněžkou,“ pronesl Tásler.

Exkurzi je nutné dohodnout nejméně 14 dnů dopředu pro skupinu nejvýše 12 lidí na adrese speleoalberice@volny.cz. Skupinové vstupné je 12 000 korun, a to i pro skupinu s menším počtem osob. „V září 2023 byl zkušební provoz s vybranými lidmi, jejich připomínky jsme zapracovali do návštěvního a provozního řádu. Vydali jsme také stručnou publikaci s geologickými informacemi o podzemí Sněžky a štole Prokop, kterou dostanou účastníci exkurze zdarma,“ sdělil Tásler.

Celkové náklady na obnovu a zpřístupnění historického dolu jsou přes 19 milionů korun, z toho asi 85 procent pokryla evropská dotace.

Stavbaři na projektu začali v nitru Sněžky pracovat v září 2019 a stavebně včetně montáží konstrukcí dokončili v závěru roku 2022. Práce na zimu museli přerušit. Loni upravili venkovní stezku mezi štolou Prokopem a vstupem do štoly Barbory, kam se budou návštěvníci po stezce od ústí štoly Prokop vracet. „Návštěvníci vejdou dosavadním vchodem, dole vyjdou štolou Prokopem a po pěšině se dostanou zpět nahoru. V nově zpřístupněných prostorech turisté uvidí například důlní techniku ​​z 50. let minulého století, kterou tam horníci nechali,“ pronesl Tásler.

Na podzemní exkurzi jeskyňáři účastníkům zapůjčí přílbu s čelní lampou a rukavicemi. „Je nutné mít teplé oblečení a pevnou obuv, protože v podzemí je okolo devíti stupňů, velká vlhkost a průvan. V podzemí stráví dvě až tři hodiny,“ přiblížil Tásler.

Podstatou projektu bylo uvolnění zavalené štoly Prokop, rozšíření prohlídkové trasy a vytvoření expozice věnované geologickému profilu lokality Kovárna v nitru Sněžky a kulturním a historickým souvislostem. Stavební práce byly rozdělené do tří etap. V první etapě stavbaři pracovali na zpřístupnění štoly Prokop, ve druhé vyklidili skalní úsek štoly a ve třetí namontovali konstrukce nerezových žebříků do tzv. Mezipatra, čímž se propojilo Mezipatro, kde byl před zahájením prací vstup, se štolou Prokop.

Důl Kovárna před uzavřením v roce 2017 nabízel dvě návštěvnické, trasu A a od roku 2011 náročnější trasu B, kdy turisté mohli po žebřících do mezipatra, které vzniklo při průzkumech v 50. letech a kde je menší část tehdejší důlní techniky. V Obřím dole se především v 19. století těžily arzenové a měděné rudy.

ČTK
Foto: www.kudyznudy.cz